Nowa artyleryjska pięść osłoni nas od Kalinigradu

Wyposażany właśnie w koreańskie armatohaubice K9 Thunder 11 Mazurski Pułk Artylerii zostanie wzmocniony i przekształcony w 1 Mazurską Brygadę Artylerii - zapowiada MON. Jednostka już pozyskuje nowe tereny dla 2 dywizjonów haubic w nieodległym Olecku.

Publikacja: 13.12.2022 18:14

Koreańskie armatohaubice K9 wzmocnią tworzoną 1 Mazurską Brygadę Artylerii.

Koreańskie armatohaubice K9 wzmocnią tworzoną 1 Mazurską Brygadę Artylerii.

Foto: Maciej Nędzyński CO/MON

- Postanowiliśmy, żeby przywrócić do życia 1. Mazurską Brygadę Artylerii. Ta brygada została rozformowana w 2010 roku, gdy premierem był Donald Tusk i rządziła koalicja PO-PSL, nie omieszkał przypomnieć we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak który przekazał węgorzewskim artylerzystom. Pierwsze superdziała kal. 155 mm pozyskane w ramach umowy z Demokratyczną Koreą.

- Przyszła nowa brygada artylerii będzie w północno- wschodniej Polsce poważną siłą – krzepił wicepremier Błaszczak.

Maciej Nędzyński CO/MON

Drony wskażą haubicom wroga

Szef MON dodał, że dostarczenie dalekosiężnych dział K9 jest dowodem na szybki wzrost możliwości bojowych polskiego wojska.

- Mamy świadomość, że polski przemysł zbrojeniowy produkuje bardzo podobną broń, ale nasze potrzeby są duże i musimy je w krótkim czasie zaspokoić – tłumaczył Mariusz Błaszczak.

Czytaj więcej

Pierwsze koreańskie czołgi K2 i armatohaubice K9A1 już w Polsce

Minister obrony narodowej zapowiedział, że powstająca brygada zostanie wyposażona w rozpoznawcze drony, które współpracować będą z koreańskimi armatohaubicami. Poinformował, że w związku z ponownym sformowaniem 1. Mazurskiej Brygady Artylerii wojsko pozyska także nieruchomości w mazurskim Olecku, by ulokować tam część jednostki.

Dalekosiężna broń

Przypomnijmy zawarta latem tego roku umowa zawarta z Hanwha Defense zakłada pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i jej spolonizowanej wersji K9PL wraz z wozami towarzyszącymi, pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta.

K9 Thunder to produkowana seryjnie od 1999 r. samobieżna gąsienicowa armatohaubica 155 mm o masie 47 t. Koreańskie superdziało obsługuje 5 osobowa załoga. Dzięki lufie długości ok. 9 m. (52 kalibry), systemowi automatycznemu ładowania ( którego nie mają polskie haubice krab z HSW) broń pozwala na prowadzenie precyzyjnego ognia na odległość 40 km z wykorzystaniem standardowej amunicji NATO kal. 155 mm.

Czytaj więcej

Czarne Pantery i dalekosiężne haubice z Korei przybywają na odsiecz

K9 posiada w pełni stalową konstrukcję chroniącą przed ostrzałem amunicją kal. 14,5 mm, odłamkami pocisków artyleryjskich oraz wybuchami min przeciwpiechotnych.

Pojazd wykorzystuje silnik o mocy 1000 KM wywodzący się konstrukcyjnie z niemieckiej rodziny MTU. Haubica dzięki solidnemu oraz zawieszeniu hydropneumatycznemu doskonale radzi sobie w trudnych warunkach. Załoga zamknięta w kapsule pancernego korpusu ma zapewnioną pełną ochronę przed skutkami użycia broni masowego rażenia.

Armatohaubica K9 uzbrojona dodatkowo w wielkokalibrowy karabin maszynowy jest przystosowana do prowadzenia ostrzału w trybie MRSI – wystrzeliwuje wówczas 3 pociski w odstępie 5 sekund na różnych kątach podniesienia lufy w taki sposób, by wszystkie jednocześnie uderzyły w cel.

Zaplanowana polonizacja

Umowy z Koreańczykami przewidują, że wszystkie zamówione armatohaubice z czasem doprowadzone zostaną do odpowiadającego polskim wymaganiom standardu K9PL. Pierwsze partie superdział 155 mm Thunder trafią nad Wisłę w podstawowej koreańskiej wersji, dostawy kolejnych 600 haubic rozpoczną się w 2024 r., a od 2026 r. dalekosiężna artyleryjska broń będzie produkowana przez rodzimy przemysł.

Czytaj więcej

Kolejna partia armatohaubic K9 dla Sił Obronnych Finlandii

Haubice docelowo będą wyposażone w polskie systemy łączności i komputery kierowania ogniem Topaz, zaprojektowane i rozwijane w prywatnej ożarowskiej Grupie WB. Problemów z nawiązaniem współpracy z polskim przemysłem nie będzie miała z pewnością spółka Hanhwa Defense. Jest dobrze znana w Hucie Stalowa Wola na Podkarpaciu. Z tej broni wywodzi się podwozie sprawdzających się dziś w Ukrainie haubic Krab.

Poza Republiką Korei armatohaubice K9 wybrały dla swoich sił zbrojnych już liczne kraje m.in. Australia, Egipt, Estonia, Finlandia, Norwegia i Turcja.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego