Rozbił się rosyjski myśliwiec Su-30

Wielozadaniowy samolot bojowy Su-30SM jednostki lotniczej Zachodniego Okręgu Wojskowego. Fot./Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

W obwodzie twerskim, europejskiej części Federacji Rosyjskiej, doszło do wypadku wielozadaniowego samolotu bojowego Suchoj Su-30 Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji.

Maszyna należała do jednostki Zachodniego Okręgu Wojskowego. Samolot uległ awarii w czasie rutynowego lotu treningowego. Na pokładzie znajdowali się dwaj członkowie załogi, którzy pomyślnie katapultowali się i zostali odnalezieni przez ekipy ratownicze. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej nie komentuje zdarzenia. W bieżącym roku to drugi Su-30 utracony na świecie. 27 stycznia 2020 r. rozbiła się maszyna należąca do Algierskich Sił Powietrznych.

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej eksploatują obecnie ok. 130 samolotów Su-30SM i M2. Ich zakupy rozpoczęły się w 2016 r., większość trafiła do Sił Powietrzno-Kosmicznych (ok. 90 SM i ponad 20 M2), a ok. 20 w wersji SM do Lotnictwa Marynarki Wojennej. Są intensywnie eksploatowane na terenie Rosji, a także w operacjach ekspedycyjnych – m.in. w Syrii.

Czytaj także: Rosjanie potwierdzili seryjną produkcję czołgów T-14 Armata

Dla rosyjskiego lotnictwa to kolejna strata sprzętowa w bieżącym roku. 25 marca doszło do katastrofy odrzutowego samolotu szkolno-treningowego Aero L-39C Albatros (jedna ofiara śmiertelna). W maju miały miejsce dwie katastrofy. W pierwszej rozbił się śmigłowiec Mi-8. Śmierć poniosło osiem osób. W drugiej, 27 maja, rozbił się myśliwiec przechwytujący MiG-31. Ostatnia miała miejsce 13 sierpnia, kiedy rozbił się Albatros.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wsparcie dla południowokoreańskich Global Hawków

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wydał zgodę na potencjalną sprzedaż Republice Korei pakietu usług wsparcia ...

Czy Stany Zjednoczone odkupią tureckie S-400?

W ostatnich dniach pojawiła się informacja dotycząca propozycji, jaką kilka dni wcześniej miał złożyć ...

Niska gotowość operacyjna największą bolączką US Air Force

Do końca września bieżącego roku siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) oraz marynarka wojenna (US ...