Rosja nie zdąży z nową bronią jądrową

Start rosyjskiej rakiety z poligonu w Kazachstanie. Fot./mil.ru.

Brak najważniejszych materiałów oraz eksplozje na poligonie opóźniają ukończenie przez Rosjan budowy nowych rodzajów broni.

Eksperci NTI (wiodące amerykańskie centrum ds nierozprzestrzeniania broni jądrowej), ocenili, że nierealne są oficjalne daty oddania do użytku nowych rosyjskich rakiet i systemów rakietowych z jądrowymi instalacjami.

Czytaj także: Rosjanie zwiększają obecność na Oceanie Arktycznym

W raporcie NTI, cytowanym przez gazetę RBK, Amerykanie podkreślają, że rosyjscy urzędnicy są w swoich wypowiedziach bardzo optymistyczni i ambicjonalni. W rzeczywistości „większość zapowiedzianych dat prób i dostaw nowej broni nie zostanie dotrzymana z różnych powodów”.

Wśród nich jest brak w rosyjskich fabrykach zbrojeniowych krytycznie ważnego elementu do produkcji. Mowa o tzw. CFRP – kompozytu zbrojonego włóknem węglowym i polimerową osłoną. NTI wymienia także pożar fabryki Krasmasz w Krasnojarsku w kwietniu 2019 r. To właśnie tam powstają rakiety balistyczne. Opóźnienia wywoła również eksplozja na poligonie atomowym pod Semipałatyńskiem w końcu sierpnia.

Czytaj także: Rosja uruchamia nowe radary nad Bałtykiem

– (Ogłoszenie – red.) bardziej realnych terminów oddania nowych broni do użytku, prawdopodobnie, odkładane jest na przyszłość – piszą autorzy raportu.

I przyglądają się nowym projektom. Oceniają, że testowy model hipersonicznego lotniczego kompleksu rakietowego Kindżał będzie gotowy do końca tego roku. Systemy rakietowe Awangard trafią do armii nie wcześniej niż w 2022 r. Pomimo , że oficjalnie w lutym resort obrony informował, że system już trafił do produkcji. Systemy rakietowe Sarmat trafią do seryjnej produkcji nie wcześniej niż w latach 2022-2027. Cyrkon, hipersoniczna rakieta przeciwokrętowa, zobaczy światło dzienne w 2025-2030 r., a może i później. Torpeda atomowa Posejdon trafi na podwodne okręty nie wcześniej niż za osiem lat. Międzykontynentalny pocisk rakietowy Burewiesnik może w ogóle nie powstać.

Eksperci NTI zwracają uwagę na dwa kompleksy rakietowe, które podpadają pod przepisy rosyjsko-amerykańskiego Traktatu o redukcji broni strategicznej (wersja 3, podpisana w 2011 r -red). Chodzi o systemy Sarmat i Awangard. Także Kindżał może znaleźć się na tej liście, jeżeli zostanie zamontowany na bombowcu. Na razie MiG-31G, na który oficjalnie mają trafić rakiety, nie jest bombowcem.

Czytaj także: Rosja: sześć nowych okrętów podwodnych

Traktat z 2011 r obowiązuje przez 10 lat. Rosjanie deklarują chęć przedłużenia porozumienia, bez zmian w treści. Wtedy pod obostrzenia traktatu dostaną się także projekty Burewiesnik i Posejdon.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Białoruś kupuje rosyjskie systemy przeciwlotnicze

Agencja informacyjna Interfaks-AWN i inne rosyjskie media informują o dużych zakupach rosyjskiego sprzętu wojskowego ...

AS365 Dauphin

Śmigłowce Airbus Helicopters weszły do służby w Kolumbii

Marynarka Wojenna Kolumbii wprowadziła do służby dwa wielozadaniowe śmigłowce Airbus Helicopters AS365 Dauphin. Wiropłaty ...

Drugie podejście do zakupu nowego statku dla morskich ratowników

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa poinformowała o uruchomieniu postępowania przetargowego mającego wyłonić dostawcę wielozadaniowego ...