Grupa uderzeniowa lotniskowca HMS Queen Elizabeth osiągnęła wstępną gotowość operacyjną

Grupa uderzeniowa lotniskowca (CSG) HMS Queen Elizabeth. Fot./Crown Copyright/Royal Navy.
Grupa uderzeniowa lotniskowca (CSG) HMS Queen Elizabeth. Fot./Crown Copyright/Royal Navy.
Grupa uderzeniowa lotniskowca (CSG) HMS Queen Elizabeth na Morzu Północnym. Fot./Crown Copyright/Royal Navy.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Grupa Uderzeniowa Lotniskowca CSG (Carrier Strike Group), utworzona wokół lotniskowca HMS Queen Elizabeth (R08), osiągnęła wstępną gotowość operacyjną IOC (Initial Operation Capability).

Uzyskanie IOC oznacza, że wszystkie elementy składowe grupy zostały z powodzeniem zintegrowane oraz przetestowane. Mowa tutaj tak o komponencie lotniczym grupy z z samolotami wielozadaniowymi skróconego startu i pionowego lądowania Lockheed Martin F-35B Lightning II. Jak i również o systemach obserwacji technicznej, czy uzbrojeniu przeciwokrętowym.

Czytaj także: Pierwsza grupa lot­ni­skow­cowa Royal Navy wyszła w morze

Kolejnym wyznacznikiem powodzenia na tym etapie działania CSG jest możliwość prowadzenia operacji przeciw okrętom podwodnym przez fregaty i niszczyciele eskorty lotniskowca, a także samoloty i wiropłaty. W tym śmigłowce Leonardo AW101 Merlin, bazujące na lotniskowcu.

Minister obrony Wielkiej Brytanii Jeremy Quin stwierdził.

– To niezwykle ważny kamień milowy dla HMS Queen Elizabeth, Royal Navy i całego państwa. To osiągnięcie jest świadectwem determinacji naszego personelu wojskowego i przemysłowego, który dostarczył ten pierwszorzędny potencjał militarny. Potencjał, którym dysponuje tylko garstka państw. Życzę CSG ‘całej naprzód’ przed ich pierwszym rejsem operacyjnym w tym roku – mówił.

Pierwsza lotniskowcowa grupa uderzeniowa Royal Navy

Jest to pierwsza lotniskowcowa grupa uderzeniowa Royal Navy. Jej rdzeniem jest HMS Queen Elizabeth, prototyp pary nowych brytyjskich lotniskowców, który wszedł do służby w grudniu 2017 r. Na pokładzie ma 15 samolotów F-35B i 11 śmigłowców.

Królewska Marynarka Wojenna wydzieliła do niej ponadto:

  • niszczyciele przeciwlotnicze HMS Diamond (D34) i HMS Defender (D36, obydwa typu 45),
  • fregaty do zwalczania okrętów podwodnych HMS Northumberland (F238) i HMS Kent (f78, obydwa typu 23),
  • dwa okręty Królewskiej Floty Pomocniczej ‒ zbiornikowiec RFA Tideforce (A139) i zaopatrzeniowiec RFA Fort Victoria (A387).

Czytaj także: Książę Walii wcielony do brytyjskiej floty

Grupą dowodzi komodor Steve Moorhouse. Jej zadaniem jest nie tylko ochrona cennego okrętu lotniczego przed atakami potencjalnego przeciwnika, lecz również udział w ewentualnych misjach wspierających. W tym nadzoru bezpieczeństwa morskiego i humanitarnych.

Grupa uderzeniowa lotniskowca (CSG) HMS Queen Elizabeth. Fot./Crown Copyright/Royal Navy.
Grupa uderzeniowa lotniskowca (CSG) HMS Queen Elizabeth na Morzu Północnym. Fot./Crown Copyright/Royal Navy.

Kamień milowy Royal Navy

Po sukcesie wspólnych ćwiczeń NATO „Joint Warrior”, rozegranych na Morzu Północnym jesienią ubiegłego roku, CSG osiągnęła zgodnie z harmonogramem kluczowy kamień milowy ‒ IOC. Wielonarodowa operacja w 2020 r. koncentrowała się na połączeniu wszystkich elementów CSG z siłami 13 sojuszników. W tym: Belgii, Kanady, Daniy, Francji, Niemiec, Łotwy, Niderlandów, Norwegią, Hiszpanii, Turcji, Japonii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Czytaj także: Banderę podniesie kolejny HMS Warspite

Podczas ćwiczeń „Joint Warrior”, na nowym lotniskowcu Royal Navy znalazło się najwięcej samolotów od 1983 r., a także najwięcej maszyn typu F-35B na morzu jednocześnie w ogóle. Osiągnięcie pełnej gotowości operacyjnej CSG spodziewane jest do grudnia 2023 r.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Czy Eurofightery trafią do Ameryki Południowej?

Konsorcjum Eurofighter zaoferowało władzom Kolumbii zakup fabrycznie nowych wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter w najnowszej ...

Najnowocześniejszy rosyjski czołg w produkcji seryjnej

W zakładach Urałwagonzawodu w Niżnym Tagile uruchomiono produkcję seryjną wozów bojowych nowej generacji, opartych ...

Czołg podstawowy Ardźun Mk 1A. Fot./DRDO.

Indie planują zakup kolejnej partii czołgów Ardźun

Indyjskie media poinformowały o planowanym zamówieniu 118 czołgów podstawowych Ardźun w wersji Mk 1A. ...