Kolejne F-16 przyleciały do Rumunii

Jeden z dwóch najnowszych F-16AM rumuńskiego lotnictwa. Fot./Siły Powietrzne Rumunii.

W 86. Bazie Lotniczej Sił Powietrznych Rumunii w Fetești wylądowały dwa wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16AM. To rozpoczęło proces dostaw drugiej transzy maszyn tego typu, zakupionych w Portugalii.

Przed dostawą samoloty przeszły proces modernizacji w ramach programu MLU do tego samego standardu co wcześniej zakupione F-16AM/BM. Łącznie Rumuni zamówili pięć dodatkowych F-16 – dwa kolejne mają zostać dostarczone pod koniec bieżącego roku, a ostatni egzemplarz na początku 2021 r. Pozwoli to na całkowite przezbrojenie 53. eskadry myśliwskiej, która będzie dysponować 17 F-16AM/BM.

Rumunia jest drugim państwem byłego Układu Warszawskiego, które wdrożyło do eksploatacji samoloty rodziny F-16. Wkrótce lista powiększy się o dwa kolejne ‒ Bułgarię i Słowację. Oba, wzorem Polski, zdecydowały się jednak na zakup fabrycznie nowych samolotów. O ile Polska eksploatuje wersję F-16C/D Block 52+ Advanced, tak Bułgaria i Słowacja zdecydowały się na Block 70.

Czytaj także: Rumunia odbiera pierwsze elementy systemu Patriot

W przypadku Rumunii zakup 17 F-16AM/BM dopiero inicjuje proces modernizacji technicznej bojowego komponentu lotnictwa wojskowego. Rząd w Bukareszcie planuje kolejne zakupy wielozadaniowych samolotów bojowych. Jeśli pozwoli na to budżet państwa, w najbliższych latach można spodziewać się zamówienia fabrycznie nowych maszyn, w tym Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Mogą Ci się również spodobać

Rosja planuje budowę dwóch okrętów desantowych

Stępki „uniwersalnych okrętów desantowych” Rosjanie położą w stoczni w Kerczu na Krymie w maju ...

Kolejne Airbusy H145 dla Brytyjczyków

Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa poinformowało o podpisaniu umowy z koncernem Airbus dotyczącej dostawy kolejnej ...

Vipery dla Bahrajnu zakontraktowane

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i Bell Helicopter Textron podpisali kontrakt w sprawie budowy i ...