Pierwsza misja włoskich F-35A

Włoski F-35A ląduje na lotnisku Keflavik na Islandii. Fot./Siły Powietrzne Włoch.

Ministerstwo Obrony Włoch przebazowało sześć wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II na Islandię. Maszyny, należące do dywizjonu 32° Stormo, będą pełnić zadania w ramach NATO-wskiego programu Icelandic Air Policing.

Dla włoskich F-35A to pierwsza misja operacyjna w ramach zobowiązań wynikających z członkostwa w NATO. Wraz z nimi na Islandię przebazowano także wielozadaniowy samolot tankowania powietrznego Boeing KC-767, który ma stanowić wsparcie kontyngentu.

Czytaj także: Amerykanie rozbudowują bazę lotniczą na Islandii

Maszyny będą operować z bazy lotniczej Keflavik. Tam stacjonujną wszystkie samoloty państw NATO rotacyjnie uczestniczących w operacji zabezpieczenia przestrzeni powietrznej północnej flanki.

Sojusznicza misja Air Policing nad Islandią jest prowadzona od maja 2008 r. W przeciwieństwie do operacji nad państwami bałtyckimi, nie jest stała – rocznie biorą w niej udział trzy-cztery kontyngenty, przebywające na Islandii sześć-osiem tygodni.

Obecność włoskich F-35A jest pierwszym przypadkiem wysłania zaawansowanych samolotów 5. generacji na tego typu misję. Dotychczas Włosi wysyłali na Islandię maszyny Eurofighter Typhoon.

Czytaj także: Włochy wznawiają finansowanie programu CAMM-ER

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

MiG kontynuuje projekt lekkiego myśliwca

Rosyjską obiegła wiadomość o tym, że Federacja Rosyjska rozpoczęła badania w celu stworzenia nowego ...

Potrzebujemy silniejszego bodźca

Rozmowa z Pawłem Wojtkiewiczem, prezesem zarządu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Jak Polska jest postrzegana ...

Profumo: Żaden ze śmigłowców Leonardo nie może latać bez wkładu Świdnika

Dla PZL-Świdnik ten kontrakt jest bardzo ważny. Spółka jako główny wykonawca umowy dostawy będzie ...