Zamówienia rządowe najpewniejszym antidotum w zbrojeniowym biznesie

Przychody w wysokości prawie 2,8 mld euro, portfel zamówień o wartości 36,4 mld euro i zysk EBITA na poziomie 95 mln euro. To mocne strony ogłoszonych właśnie wyników I kwartału 2021 r. włoskiego potentata technologicznego i zbrojeniowego.

Publikacja: 17.05.2021 16:14

Leonardo Fot./Roman Bosiacki

Leonardo Fot./Roman Bosiacki

Foto: Leonardo Fot./Roman Bosiacki

Komunikat zarządu Leonardo informuje iż wyniki nie są niespodzianką i mieszczą się w ubiegłorocznych prognozach. Uwzględniały one wpływ pandemii Covid-19 na gospodarkę.

Zarząd koncernu Leonardo, pod przewodnictwem Luciano Carty, przeanalizował oraz jednogłośnie zatwierdził wyniki za pierwszy kwartał roku 2021. Spółka zanotowała przy tym przedłużający się okres spowolnienia i słabnącej rentowności produkcji struktur lotniczych przeznaczonych dla rynku cywilnego.

Uderzenie pandemii osłabiło awiację

Zarząd Leonardo podkreśla, że opublikowany 31 grudnia 2021 raport zintegrowany zwracał uwagę, że już w I kw. 2020 r. ten segment biznesu Leonardo najbardziej odczuł kryzys spowodowany wybuchem pandemii. W ciągu minionego roku, po mocnym wiosennym tąpnięciu, sytuacja się stabilizowała. Trudno jednak wciąż mówić o pełnej normalizacji. I to mimo wysiłków i posunięć, które miały zagwarantować pełną działalność biznesową w dziedzinie cywilnej awiacji.

Czytaj także: Nowe zamówienia w roku pandemii obroniły Leonardo

Najnowsze, kwartalne sprawozdanie zarządu potwierdza wprost, że “krytyczne problemy zgłaszane w ostatnich miesiącach w sektorze lotnictwa cywilnego potwierdziły się. W szczególności pion struktur lotniczych doświadczył wyzwań związanych ze spadkiem wolumenu zamówień i wynikającej z tego niezdolności do absorpcji kosztów stałych, co doprowadziło na spadku wyników w porównaniu do pierwszego kwartału 2020 roku.”

Komentując najnowsze wyniki Alessandro Profumo, CEO Leonardo, potwierdził, że są one “zgodne z prognozami i oczekiwaniami zarządu.”

Bawarskie wzmocnienie

Prezes Profumo nie ma wątpliwości, iż solidny portfel nowych zamówień będzie w kolejnych miesiącach sprzyjał rosnącym przychodom firmy. Zwłaszcza zaś dobre wyniki w sferze zamówień publicznych – w sektorze wojskowym i rządowym – „zrównoważyły wpływ pandemii Covid -19 po stronie cywilnej”.

Czytaj także: Zamówienia wojskowe wzmocniły Leonardo

Szef Leonardo przypomniał, że pozycję koncernu niewątpliwie wzmocnił niedawny zakup 25,1proc.  udziałów w bawarskiej, technologicznej spółce HENSOLDT. Mowa o dostawcy systemów elektronicznych, w tym m.in. istotnych czujników pokładowych do samolotów bojowych Eurofighter.

– To świetna inwestycja i partnerstwo, które daje nam możliwość tworzenia wartości poprzez poprawę dostępu do globalnych rynków, a także wzmocnienie konkurencyjności – twierdzi CEO Leonardo.

– Nasza solidna struktura kapitałowa zostanie także utrzymana dzięki zbyciu oraz wprowadzeniu na giełdę DRS. Działającej w USA spółki zależnej Leonardo wyspecjalizowanej w elektronice wojskowej – mówi Alessandro Profumo.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego