Największa włoska grupa technologiczna Leonardo, mimo problemów związanych pandemią Covid-19, pozytywnie zamknęła miniony rok. Tak wynika z wstępnej oceny roku finansowego 2020.
Grupa potwierdza także pomyślną realizację założeń biznesowych w trudnym, ze wzgledów na kryzys pandemiczny, czwartym kwartale 2020 roku.
Czytaj także: Leonardo: w Świdniku moglibyśmy robić dwa nowe wojskowe śmigłowce
Leonardo przyznaje, że na stosunkowo niezły, zważywszy na zewnętrzne okoliczności, bilans dokonań w 2020 r wpłynęły przede wszystkim wyniki osiągnięte we wszystkich pionach biznesowych związanych z realizacją zamówień wojskowych i służb publicznych sfinasowanych ze środków rządowych. Równocześnie spółka przyznaje, że “sektor cywilny nadal dawał wyniki poniżej możliwości” – posumowano we wstępnym raporcie.
Biznes w cieniu pandemii
W ocenie zarządu firma cały czas reaguje właściwie i radzi sobie z wyzwaniami związanymi z COVID-19. Kroki podjęte w zakresie kontroli kosztów przynoszą spodziewane wyniki. Na podkreślenie zasługuje fakt, że do normy wraca wydajność przemysłowa co pomaga zrekompensować gorsze wyniki zarówno spółek typu joint venture jak i te w całym sektorze cywilnym.
Zarząd Leonardo zakłada, że Grupa zrealizuje całoroczne zamówienia, osiągnie przychody oraz zysk EBITA zgodnie z wytycznymi na rok 2020, oraz uzyska neutralne, lekko dodatnie wolne operacyjne przepływy gotówkowe (FOCF), dzięki działaniom podjętym w celu uzyskania znacznych wpływów pieniężnych we wszystkich programach finalizowanych w czwartym kwartale zeszłego roku.
Czytaj także: Na lądzie, morzu i w powietrzu. Technologie Leonardo w polskiej armii
Grupa zapewniła ,że przedstawi pełne dane dotyczące wyników roku finansowego 2020 w 9 marca 2021 roku. Wytyczne na rok finansowy 2021, który jak się oczekuje nadal będzie pod wypływem skutków COVID-19, zostaną przedstawione wraz z wynikami za 2020 rok.
Lider w dziedzinie lotnictwa i obrony
Leonardo to globalna firma high-tech, znajdująca się w pierwszej dziesiątce firm na świecie w branży lotniczej, obronnej i bezpieczeństwa. Grupa której skonsolidowane przychody w przedkovidowym 2019 r sięgnęły 13,8 mld euro jest zorganizowana w pięciu obszarach biznesowych od lotnictwa i przemysłu kosmicznego po elektronikę obronną i cyberbezpieczeństwo. Grupa swą przemysłową aktywność skoncentrowała we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce i USA, gdzie działa również poprzez spółki zależne, takie jak Leonardo DRS (elektronika obronna) oraz spółki joint venture i partnerskie : ATR, MBDA, Telespazio, Thales Alenia Space i Avio.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.