Nowe zamówienia w roku pandemii obroniły Leonardo

Włoski gigant technologiczny i zbrojeniowy chwali się zeszłorocznymi wynikami. Są tylko nieznacznie niższe od tych przed pandemią, w niezłym 2019 r.

Publikacja: 12.03.2021 16:13

Leonardo Fot./Roman Bosiacki

Leonardo Fot./Roman Bosiacki

Foto: Leonardo Fot./Roman Bosiacki

Zarząd Leonardo przyznaje, że krajowe zamówienia przede wszystkim z włoskiego sektora wojskowego i rządowego o wartość 13,8 mln euro uratowały największą grupę technologiczną Italii przed spodziewanym poważnym spadkiem wyników w 2020 r.

Czytaj także: Zamówienia wojskowe wzmocniły Leonardo

W opublikowanym w tym tygodniu sprawozdaniu finansowym zarząd czołowej zbrojeniowej korporacji w Europie ujawnił, że dzięki zamówieniom publicznym udało się zminimalizować zeszłoroczne konsekwencje pandemii COVID-19 i głębokiego kryzysu w lotnictwie cywilnym. W odniesieniu do roku 2019 r., ubiegłoroczny spadek wyników Leonardo był w istocie symboliczny, sięgnął zaledwie 2,5 proc.

Portfel zamówień na kolejne 2,5 roku

Alessandro Profumo, CEO Leonardo podkreśla, że największej włoskiej firmie nowych technologii lotniczych, kosmicznych i obronnych, mimo licznych przeciwności związanych z COVID-19 udało się uporać z trudnym otoczeniem biznesowym panującym w 2020 roku. Potwierdzeniem są zamówienia o wartości 13,8 mld euro, przychody na poziomie 13,4 mld euro, czy EBITA w wysokości 938 mln euro.

Prezes Leonardo nie ukrywa, że w przezwyciężeniu covidowego kryzysu pomogły duże zamówienia krajowych klientów w sektorach wojskowych i rządowych oraz poprawiające się wyniki w pozostałych obszarach biznesowych grupy. Alessandro Profumo podkreśla też, że dzięki inwestycjom związanym z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym możliwe było zrównoważenie skutków utrzymującego się od początku pandemii spadku popytu w sektorze lotnictwa cywilnego oraz opóźnień w realizacji programów eksportowych wynikających z ograniczeń i restrykcji z powodu pandemii.

Czytaj także: Leonardo: w Świdniku moglibyśmy robić dwa nowe wojskowe śmigłowce

Obecny portfel zamówień Leonardo ma wartość 35,5 mld euro, co powinno zapewnić produkcję w różnych dziedzinach biznesowej aktywności grupy na około 2,5 roku.

Zintegrowany raport z frontu walki z pandemią

W tym roku po raz pierwszy Leonardo prezentuje bilans zeszłorocznych dokonań w postaci Zintegrowanego Raportu Rocznego. Ma on na celu “zaprezentowanie w pojedynczym dokumencie pełnego, mierzalnego oraz transparentnego obrazu wartości generowanej przez Spółkę, łącząc wyniki finansowe z informacjami dotyczącymi czynników środowiskowych, w zakresie odpowiedzialności społecznej oraz ładu korporacyjnego”.

Czytaj także: Na lądzie, morzu i w powietrzu. Technologie Leonardo w polskiej armii

Z towarzyszącego raportowi komunikatu wynika, że w 2020 r. Grupa Leonardo sprostała skutkom pandemii, dzięki sile i dywersyfikacji swojego portfolio produktów, a także stosując bezprecedensowe rozwiązania dostosowane do zagrożeń związanych z pandemią. Chociaż kryzys związany z Covid-19 wywarł wpływ na pozycję finansową i wyniki w 2020 r., podstawy i perspektywy działalności w perspektywie średnio- i długofalowej pozostały niezmienione – zapewniają władze grupy.

Ostrożne, optymistyczne prognozy

Pomimo poważnego tąpnięcia w sektorze lotnictwa cywilnego koncern Leonardo „dowiódł ponownie swojej odporności” utrzymując wyniki sprzedaży zarówno w pionie lotniczym, jak i śmigłowcowym i elektronicznym, praktycznie na poziomie poprzedniego roku, co należy uznać za sukces.

Pozwoliło to zrekompensować m.in. „znaczny spadek tempa produkcji narzucony przez głównych klientów lotniczych grupy, czyli firmy Boeing, Airbus i ATR”.

Czytaj także: Ciche sukcesy Leonardo

Zintegrowany Raport Roczny kreśli też zarys tegorocznych planów rozwojowych firmy: zakłada on stopniową poprawę globalnej sytuacji zdrowotnej oraz znoszenie restrykcji w ciągu 2021 r. oraz związaną z tym postępującą normalizację warunków operacyjnych i rynkowych. Grupa przewiduje dalsze, wysokie tempo sprzedaży, dzięki nowym zamówieniom o wartości ok. 14 mld euro.

Prognozy na ten rok zakładają kontynuację stabilnych wyników finansowych Leonardo z przychodami w wysokości 13,8-14,3 mld euro.

Zarząd Leonardo przyznaje, że krajowe zamówienia przede wszystkim z włoskiego sektora wojskowego i rządowego o wartość 13,8 mln euro uratowały największą grupę technologiczną Italii przed spodziewanym poważnym spadkiem wyników w 2020 r.

Czytaj także: Zamówienia wojskowe wzmocniły Leonardo

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego