Nowe zamówienia w roku pandemii obroniły Leonardo

Leonardo na MSPO 2019. Fot./Roman Bosiacki
Leonardo na MSPO 2019. Fot./Roman Bosiacki
Leonardo Fot./Roman Bosiacki

Włoski gigant technologiczny i zbrojeniowy chwali się zeszłorocznymi wynikami. Są tylko nieznacznie niższe od tych przed pandemią, w niezłym 2019 r.

Zarząd Leonardo przyznaje, że krajowe zamówienia przede wszystkim z włoskiego sektora wojskowego i rządowego o wartość 13,8 mln euro uratowały największą grupę technologiczną Italii przed spodziewanym poważnym spadkiem wyników w 2020 r.

Czytaj także: Zamówienia wojskowe wzmocniły Leonardo

W opublikowanym w tym tygodniu sprawozdaniu finansowym zarząd czołowej zbrojeniowej korporacji w Europie ujawnił, że dzięki zamówieniom publicznym udało się zminimalizować zeszłoroczne konsekwencje pandemii COVID-19 i głębokiego kryzysu w lotnictwie cywilnym. W odniesieniu do roku 2019 r., ubiegłoroczny spadek wyników Leonardo był w istocie symboliczny, sięgnął zaledwie 2,5 proc.

Portfel zamówień na kolejne 2,5 roku

Alessandro Profumo, CEO Leonardo podkreśla, że największej włoskiej firmie nowych technologii lotniczych, kosmicznych i obronnych, mimo licznych przeciwności związanych z COVID-19 udało się uporać z trudnym otoczeniem biznesowym panującym w 2020 roku. Potwierdzeniem są zamówienia o wartości 13,8 mld euro, przychody na poziomie 13,4 mld euro, czy EBITA w wysokości 938 mln euro.

Prezes Leonardo nie ukrywa, że w przezwyciężeniu covidowego kryzysu pomogły duże zamówienia krajowych klientów w sektorach wojskowych i rządowych oraz poprawiające się wyniki w pozostałych obszarach biznesowych grupy. Alessandro Profumo podkreśla też, że dzięki inwestycjom związanym z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym możliwe było zrównoważenie skutków utrzymującego się od początku pandemii spadku popytu w sektorze lotnictwa cywilnego oraz opóźnień w realizacji programów eksportowych wynikających z ograniczeń i restrykcji z powodu pandemii.

Czytaj także: Leonardo: w Świdniku moglibyśmy robić dwa nowe wojskowe śmigłowce

Obecny portfel zamówień Leonardo ma wartość 35,5 mld euro, co powinno zapewnić produkcję w różnych dziedzinach biznesowej aktywności grupy na około 2,5 roku.

Zintegrowany raport z frontu walki z pandemią

W tym roku po raz pierwszy Leonardo prezentuje bilans zeszłorocznych dokonań w postaci Zintegrowanego Raportu Rocznego. Ma on na celu “zaprezentowanie w pojedynczym dokumencie pełnego, mierzalnego oraz transparentnego obrazu wartości generowanej przez Spółkę, łącząc wyniki finansowe z informacjami dotyczącymi czynników środowiskowych, w zakresie odpowiedzialności społecznej oraz ładu korporacyjnego”.

Czytaj także: Na lądzie, morzu i w powietrzu. Technologie Leonardo w polskiej armii

Z towarzyszącego raportowi komunikatu wynika, że w 2020 r. Grupa Leonardo sprostała skutkom pandemii, dzięki sile i dywersyfikacji swojego portfolio produktów, a także stosując bezprecedensowe rozwiązania dostosowane do zagrożeń związanych z pandemią. Chociaż kryzys związany z Covid-19 wywarł wpływ na pozycję finansową i wyniki w 2020 r., podstawy i perspektywy działalności w perspektywie średnio- i długofalowej pozostały niezmienione – zapewniają władze grupy.

Ostrożne, optymistyczne prognozy

Pomimo poważnego tąpnięcia w sektorze lotnictwa cywilnego koncern Leonardo „dowiódł ponownie swojej odporności” utrzymując wyniki sprzedaży zarówno w pionie lotniczym, jak i śmigłowcowym i elektronicznym, praktycznie na poziomie poprzedniego roku, co należy uznać za sukces.

Pozwoliło to zrekompensować m.in. „znaczny spadek tempa produkcji narzucony przez głównych klientów lotniczych grupy, czyli firmy Boeing, Airbus i ATR”.

Czytaj także: Ciche sukcesy Leonardo

Zintegrowany Raport Roczny kreśli też zarys tegorocznych planów rozwojowych firmy: zakłada on stopniową poprawę globalnej sytuacji zdrowotnej oraz znoszenie restrykcji w ciągu 2021 r. oraz związaną z tym postępującą normalizację warunków operacyjnych i rynkowych. Grupa przewiduje dalsze, wysokie tempo sprzedaży, dzięki nowym zamówieniom o wartości ok. 14 mld euro.

Prognozy na ten rok zakładają kontynuację stabilnych wyników finansowych Leonardo z przychodami w wysokości 13,8-14,3 mld euro.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Na Radarze TV: 23 mld zł na amerykańskie czołgi. Co kupuje Wojsko Polskie?

Wicepremier Jarosław Kaczyński i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedzieli, że Wojsko Polskie otrzyma ...

MSPO. Fot./Targi Kielce

Targi Kielce przygotowują się do MSPO 2021

Pomimo niewygasającej pandemii COVID-19 i kolejnych lockdownów, Targi Kielce intnensywnie przygotowują się do tegorocznego ...

Wojska Specjalne czekają na samochody. Od dekady

Do końca sierpnia, a więc jeszcze przed targami obronnymi w Kielcach, Inspektorat Uzbrojenia MON ...