W ramach procedury autoryzacji, zgodnej z zasadami programu FMS, zgoda otwiera drogę do przesłania dokumentacji do Kongresu Stanów Zjednoczonych w celu dalszego procedowania.

Czytaj także: Udany kwartał myśliwców F-35

Republika Korei chce zakupić usługi wsparcia eksploatacji samolotów F-35A o łącznej wartości nawet 675 mln dol. Prace obejmą płatowce i ich wyposażenie, silniki F135, uzbrojenie, a także sprzęt naziemny przeznaczone do obsługi samolotów oraz szkolenia pilotów. W przypadku podpisania umowy, głównymi jej realizatorami będą korporacja Lockheed Martin i firma Pratt & Whitney.

Republika Korei zakupiła 40 samolotów F-35A za 6,4 mld dolarów. Międzyrządową umowę LOA w tej sprawie podpisano we wrześniu 2014 r. Dostawa pierwszej maszyny nastąpiła w lecie 2018 r. Obecnie Siły Zbrojne Republiki Korei dysponują 11 operacyjnymi F-35. Dwa kolejne znajdują się w bazie Luke w Arizonie i służą do szkolenia personelu latającego i technicznego.

Czytaj także: Udany kwartał myśliwców F-35

Rząd w Seulu planuje zakup drugiej transzy samolotów F-35. Być może również w wersji skróconego startu i pionowego lądowania F-35B. Zamówienie maktóra ma liczyć przynajmniej 20 egzemplarzy. Republika Korei jest jednym z dwóch użytkowników samolotów rodziny F-35 na Dalekim Wschodzie.

""

Pierwszy F-35A został formalnie dostarczony Republice Korei w 2018 r. Fot./USAF lub Lockheed Martin.

radar.rp.pl