Okręt podwodny USS Delaware w służbie

W bazie Norfolk w stanie Wirginia odbyła się skromna uroczystość wcielenia do służby w US Navy wielozadaniowego okrętu podwodnego o napędzie nuklearnym USS Delaware (SSN 791).

Publikacja: 08.04.2020 09:46

Wielozadaniowy okręt podwodny o napędzie nuklearnym USS Delaware (SSN 791) typu Virginia Block III p

Wielozadaniowy okręt podwodny o napędzie nuklearnym USS Delaware (SSN 791) typu Virginia Block III podczas prób morskich. Fot./Huntington Ingalls Industries.

Foto: Wielozadaniowy okręt podwodny o napędzie nuklearnym USS Delaware (SSN 791) typu Virginia Block III podczas prób morskich. Fot./Huntington Ingalls Industries.

Okręt jest osiemnastą jednostką typu Virginia i jednocześnie ostatnią z ośmiu budowanych w wersji Block III.

Czytaj także: Kolejne okręty ratownicze dla US Navy

Powodem ograniczenia rangi wydarzenia była szerząca się epidemia koronawirusa. US Navy planuje, po uspokojeniu się sytuacji, zorganizowanie, specjalnej uroczystości dla załogi i patronów okrętu.

Okręt podwodny typu Virginia jest siódmą jednostką pływającą US Navy, która otrzymała nazwę na część stanu Delaware. Poprzednią był pancernik, który służył w latach 1910-1924.

USS Delaware zamówiono w grudniu 2008 r. Jednostka powstała w stoczni Huntington Ingalls Industries w Newport News w stanie Wirginia. Stępkę położono 30 kwietnia 2016 r., a wodowanie odbyło się 17 grudnia 2018 r.

Czytaj także: Dwunasty okręt typu Freedom dla US Navy

Pierwszym portem macierzystym okrętu będzie Norfolk na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W wersji Block III zmieniono około 40 proc. elementów konstrukcji dziobowej części okrętów. Zainstalowano w niej dwa moduły z wyrzutniami sześciu pocisków Tomahawk w każdym (w miejsce pojedynczych wyrzutni) i nową antenę stacji hydrolokacyjnej.

USS Delaware nie jest jedynym okrętem w US Navy, którego uroczystość wcielenia do służby pokrzyżowała tegoroczną epidemię. Na 18 kwietnia zaplanowano podobne wydarzenie związane z bliźniaczym okrętem USS Vermont (SSN 792), pierwszym należącym do wersji Block IV. Zaplanowane w mieście Montpelier w stanie Vermont uroczystości zostały odwołane pod koniec marca.

Czytaj także: USS Tripoli dostarczony US Navy

Okręt jest osiemnastą jednostką typu Virginia i jednocześnie ostatnią z ośmiu budowanych w wersji Block III.

Czytaj także: Kolejne okręty ratownicze dla US Navy

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego