Katastrofa przeciwpożarowego Herculesa

W Australii doszło do katastrofy samolotu transportowego Lockheed Martin C-130 Hercules należącego do cywilnego operatora, realizującego zadania przeciwpożarowe.

Publikacja: 23.01.2020 21:56

Fot./Talbert Reese

Fot./Talbert Reese

Foto: Fot./Talbert Reese

Maszyna, na pokładzie której znajdowała się trzyosobowa załoga, rozbiła się w rejonie Cooma Nowej Południowej Walii. Wszyscy zginęli.

Czytaj także: MSPO 2019: Herkulesy i Javeliny dla Polski

Hercules należał do amerykańskiej firmy Coulson Aviation, która realizuje zadania walki z pożarami w Australii. Bazą, z której wystartował do ostatniego lotu, była Richmond. Obecnie brak szczegółów tragedii, zostaną ustalone przez komisję wypadków lotniczych powołaną do tego celu.

Do walki z pożarami Australijczycy wynajmują samoloty cywilne firm specjalizujących się w tego typu usłudze. Według dostępnych informacji do Richmond przebazowano sześć. Po dwa C-130 i Boeingi 737, a także pojedyncze DC-10 i RJ85. W ciągu najbliższych dni mają trafić kolejne dwa DC-10 i MD-87.

Czytaj także: Wypadek C-130 Hercules w Afryce

Rozbity C-130 Hercules został wyprodukowany przez Lockheed Martin w 1981 roku na zamówienie Departamentu Obrony w wersji EC-130Q. Użytkownikiem było lotnictwo morskie Stanów Zjednoczonych. Zadaniem maszyny było utrzymanie komunikacji pomiędzy ośrodkami decyzyjnymi oraz okrętami podwodnymi uzbrojonymi w pociski balistyczne. Został wycofany z eksploatacji w listopadzie 2000 roku i skierowany do AMARC. Po demilitaryzacji wystawiono na sprzedaż, kupcem została firma Coulson Aviation.

W ostatnich tygodniach to kolejny incydent związany z samolotami rodziny C-130 Hercules. Seria rozpoczęła się 9 grudnia 2019 r., kiedy doszło do katastrofy C-130H należącego do Sił Powietrznych Chile (38 ofiar). 9 stycznia rozbił się C-130B Sił Powietrznych Republiki Południowej Afryki (bez ofiar).

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego