Inteligentne systemy pilnują polskiej granicy

Straż Graniczna. Fotorzepa/Piotr Guzik

Zamówione w lipcu 2019 r. przez Straż Graniczną zestawy ochrony perymetrycznej AMSTA SG rozpoczęły służbę na polskiej granicy.

Inteligentny system, który nigdy nie traci czujności, nie potrzebuje snu i jest odporny na złą pogodę, już pilnował wschodniej granicy. Zapory perymetryczne to nic innego jak sieć zamaskowanych czujników. W tym detektorów sejsmicznych i dźwiękowych rozlokowanych zwykle na rozległym chronionym obszarze. Całość połączona jest z kamerami obserwacji dziennej i termowizyjnej do błyskawicznej identyfikacji intruzów.

Czytaj także: Straż Graniczna prezentuje nowy śmigłowiec

W ochronie wielkoobszarowych obiektów, np. zabezpieczaniu baz wojskowych i tzw. infrastruktury krytycznej, urządzenia perymetryczne nie są nowością. Stosowane są już od dawna.

– Unikalną cechą AMSTA SG jest wyjątkowa precyzja w namierzaniu nieproszonych gości. System potrafi identyfikować rzeczywiste zagrożenia i unikać fałszywych alarmów – tłumaczy Tomasz Badowski, szef komunikacji Grupy WB. Spółka jest największym polskim prywatnym dostawcą wojskowego wyposażenia i  technologicznych rozwiązań dla służb bezpieczeństwa publicznego.

Superczułe detektory kroków

W czym tkwi tajemnica systemu AMSTA? W zaawansowanej  obróbce sygnałów z detektorów przesyłanych do central zarządzania operacyjnego.

Czytaj także: Kolejne Groty dla Straży Granicznej

Badowski fachowo wyjaśnia, że zastosowane w sensorach sejsmicznych rozwiązania techniczne bazują na własnych, unikalnych i opartych o sieci neuronowe algorytmach obróbki informacji pozyskiwanej z czujników. Ponadto do przesyłania danych, o przekroczeniach stref chronionych, wykorzystywane są „niskomocowe, najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu łączności”.

Firma MindMade nie ujawnia szczegółowych rozwiązań zastosowanych w zestawach AMSTA. „Radar” ustalił jednak, że specjalistom z Grupy WB udało się opracować bazy danych zawierające charakterystyki różnych sygnałów zbieranych przez czujniki . Odpowiednie algorytmy pozwalają odróżnić np. odgłosy kroków człowieka od mikrowstrząsów wywoływanych przez dzikie zwierzęta. To właśnie stworzenie innowacyjnego sposobu analizy informacji uzyskiwanych z detektorów zajęło fachowcom MindMade najwięcej czasu.

Czytaj także: Rywalizacja o kontrakt na patrolowiec Straży Granicznej

– Mamy satysfakcję, że wielomiesięczne szlifowanie informatycznych niuansów się powiodło. Dziś dysponujemy własnym, oryginalnym systemem zaawansowanego monitoringu – mówi Badowski.

Drony z WB też pomagają Straży Granicznej

W skład dostarczonych SG zestawów zdalnego śledzenia zdarzeń i ochrony granicy państwowej wchodzą czujniki sejsmiczne, kamery, przenośne odbiorniki alarmowe, bezpieczne systemy łączności oraz stacjonarna stacja kontroli wraz z aplikacją zarządzającą, która ułatwia  funkcjonariuszom podejmowanie decyzji i uruchamianie właściwych, zoptymalizowanych procedur.

Czytaj także: Straż Graniczna zamawia amunicje

– Jesteśmy dumni z faktu, że polską, a zarazem unijną granicę, będą ochraniały nowoczesne systemy zaprojektowane przez polskich inżynierów – podkreśla Roman Musiał prezes spółki MindMade. Spółka w grupie WB, odpowiada za segment systemów łączności specjalnej i bezpieczeństwa publicznego.

Urządzenia ochrony perymetrycznej to zresztą już kolejny sprzęt które ożarowski producent technologicznego wyposażenia wojskowego dostarczył Straży Granicznej. Wcześniej służbę w SG zaczęły  (wykorzystywane też przez wojskowa artylerię ) bezzałogowce obserwacyjne FlyEye oraz zaprojektowana w MindMade platforma integrująca komunikację PIK – umożliwiająca  utrzymywanie łączności przez służby które posługują się np. radiostacjami różnego typu.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy dołączają do programu TWISTER. Rys./MBDA

Niemcy dołączyli do programu europejskiej tarczy antyrakietowej

Republika Federalna Niemiec dołączyła do europejskiego programu TWISTER. TWISTER, czyli Timely Warning and Interception ...

Wystartowały testy opcjonalnie-załogowego Black Hawka

Sikorsky rozpoczęł testy w locie opcjonalnie-załogowego śmigłowca UH-60A OPV (Optionally Piloted Vehicle). Podczas pierwszego, ...

Nowy śmigłowiec Straży Granicznej

Na lotnisku w Nowym Sączu, należącym do Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, odbyła się uroczystość ...