Funkcjonariusze kompanii reprezentacyjnej Straży Granicznej z 5,56 mm karabinkami reprezentacyjnymi Grot R20 FB-M2. Fot./Straż Graniczna.

Komenda Główna Straży Granicznej podpisała umowę z Fabryką Broni „Łucznik”-Radom na dostawy partii karabinków automatycznych Grot C16 FB-M1/M2.

Kontrakt, o wartość ok. 2,4 mln zł. Termin realizacji to koniec grudnia bieżącego roku. Opiewa na 228 karabinków. 93 otrzyma standardowe lufy o długości 16 cali/406 mm. Pozostałe 135 zestaw dwóch luf – 16 i 10,5 calową/267 mm.

Czytaj także: Więcej grotów i visów z radomskiego Łucznika

Jest to pierwsze zamówienie na Groty z krótkimi lufami, wszyscy dotychczasowi odbiorcy kupowali Groty wyłącznie z lufami 16-calowymi.

Październikowy kontrakt to trzeci zakup Grotów przez Straż Graniczną. Wcześniej zamówiono 54 sztuk w wersji reprezentacyjnej R20 FB-M2. Drugim był zakup 350 sztuk Grotów FB-M1, który zapoczątkował proces zastępowania w Straży Granicznej 7,62 mm karabinków rodziny AKM. Według planów do końca przyszłego roku Straż Graniczna planuje zakup łącznie 4420 karabinków kalibru 5,56×45 mm. To umożliwi wycofanie wszystkich karabinków na amunicję 7,62×39 mm.

Czytaj także: Straż Graniczna zamawia amunicje

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Offset za patrioty coraz bliżej

Polscy i amerykańscy negocjatorzy nie mają w tym roku wakacji. Do omówienia są umowy, ...

Chorwacja coraz bliżej zakupu Black Hawków

Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Chorwacji dwóch wielozadaniowych śmigłowców transportowych ...

Generał Sulejmani. Kim był i jak zginął?

Dowódca irańskich Sił Kuds był człowiekiem, który bardzo mocno wpłynął na historię Bliskiego Wschodu ...