Holownik Bolko rozpoczął próby morskie

Holownik Bolko w basenie stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Fot./Łukasz Pacholski.

Stocznia Remontowa Shipbuilding w Gdańsku zainicjowała próby morskie prototypowego holownika typu B860 H-11 Bolko. Jednostka powstaje na zamówienie Inspektoratu Uzbrojenia MON na potrzeby Marynarki Wojennej.

To kolejne ważne wydarzenie związane z projektem budowy sześciu holowników. Bolko zwodowano 8 października 2018 r. i ma zostać przekazany użytkownikowi jeszcze w tym roku. Obecnie przy nabrzeżu wyposażeniowym stoją kolejne dwie jednostki, a czwarta przygotowywana jest do wodowania. Cała szóstka ma trafić do eksploatacji do końca 2020 r. Jednostki wejdą do obu flotylli Marynarki Wojennej.

Czytaj także: Nowe holowniki dla Marynarki Wojennej

Opóźnienie programu, co widać na przykładzie prototypu, wynika ze zmian konstrukcyjnych wprowadzonych w projekcie.

Nie jest to jedyny kontrakt realizowany przez stocznię Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku na rzecz Marynarki Wojennej, jeszcze w bieżącym roku planowane jest wodowanie drugiego niszczyciela min typu Kormoran II.

Czytaj także: ORP Orzeł do remontu

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

MON nadal wyjaśnia katastrofę MiGa pod Pasłękiem

MON odrzuca oskarżenia, że próbuje utajnić wyniki ustaleń w sprawie katastrofy samolotu myśliwskiego Mig-29 ...

Śmigłowce Bell UH-1N Iroquois. Fot./US Air Force.

Amerykańskie śmigłowce powstaną na Ukrainie? Bell zaprzecza

Koncern Ukroboronprom poinformował o rozpoczęciu przygotowań do uruchomienia licencyjnej produkcji śmigłowców UH-1 Iroquois w ...

Raytheon da zarobić partnerom z PGZ

Największe kontrakty zbrojeniowe zawierane z Waszyngtonem i amerykańskimi koncernami uchyliły furtkę polskim przedsiębiorcom dla ...