Nowe holowniki dla Marynarki Wojennej

Post Image
H-2 Mieszko. Fot./Łukasz Pacholski
Post Image
H-2 Mieszko. Fot./Łukasz Pacholski
Post Image
H-2 Mieszko. Fot./Łukasz Pacholski
Post Image
H-2 Mieszko. Fot./Łukasz Pacholski
Post Image
H-1 Gniewko. Fot./Łukasz Pacholski.
Post Image
H-12 Semko. Fot./Łukasz Pacholski.
Post Image
H-11 Bolko. Fot./Łukasz Pacholski.

W stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku odbyła się uroczystość chrztu i wodowania holownika H-2 Mieszko. Jest to trzecia z sześciu jednostek tej klasy typu B-860 zamówionych przez Inspektorat Uzbrojenia w czerwcu 2017 r.

Matką chrzestną została Magdalena Śniadecka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. wiceadmirała Józefa Unruga w Laskach Wielkich. Według planów H-2 Mieszko ma jeszcze w bieżącym roku zasilić 3. Flotyllę Okrętów w Gdyni. Stępka pod okręt położono w październiku 2018 roku.

Czytaj także: Szpiegowski okręt dla Szwecji wodowany w Gdyni

Obecnie stocznia prowadzi prace przy pięciu holownikach. Pierwszy i prototypowy H-11 Bolko jest przygotowywany do rozpoczęcia prób morskich. Drugi, H-1 Gniewko, cumuje przy nabrzeżu wyposażeniowym. Czwarty ‒ H-12 Semko ‒ znajduje się na etapie budowy na placu i wkrótce ma zostać zwodowany. Prace trwają również nad piątą jednostką – H-3 Leszko. 9 lipca rozpoczął się także proces palenia blach pod ostatni z holowników projektu H860 – H-13 Przemko. Cała seria ma zostać przekazana Marynarce Wojennej do końca 2020 r.

Czytaj także: ORP Wodnik do naprawy

Stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska realizuje także drugi kontrakt na dostawy okrętów dla Marynarki Wojennej. Na październik zaplanowano wodowanie niszczyciela min ORP Albatros. Drugiej jednostki typu Kormoran II.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wojsko zamawia nowe pojazdy ratownicze

Regionalna Baza Logistyczna z Krakowa poinformowała o podpisaniu umów z firmą Szczęśniak Pojazdy Specjalne ...

Rekordowa umowa na zakup myśliwców F-35

Pentagon podpisał umowę z koncernem Lockheed Martin na zakup 478 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35. ...