Brazylijskie samoloty zyskują na popularności

Drugi prototyp samolotu transportowego Embraer KC-390 w locie. Fot./Embraer.

Władze Węgier prowadzą rozmowy z Brazylią dotyczące ewentualnego zakupu średnich samolotów transportowych Embraer KC-390.

Wstępne rozmowy miały odbyć się w czasie styczniowej wizyty premiera Viktora Orbana w Brazylii. Ich kontynuacja ma mieć miejsce w czasie, planowanej na koniec roku, wizyty prezydenta Jaira Bolsonaro na Węgrzech.

Czytaj także: Siły powietrzne szukają nowych samolotów transportowych

Nawiązanie współpracy w sferze bezpieczeństwa jest jednym z priorytetów stosunków węgiersko-brazylijskich. Lobbing rządowy może ułatwić szanse Embraera, który prowadzi intensywne działania marketingowe związane z KC-390 w Europie.

Pierwszym sukcesem jest zakup pięciu maszyn przez Portugalię. KC-390 został także zgłoszony do dialogu technicznego w programie Drop, w ramach którego Inspektorat Uzbrojenia zamierza wybrać następców C-130E Hercules. Już wcześniej Republika Czeska podpisała list intencyjny w sprawie zakupu dwóch egzemplarzy.

Czytaj także: Kłopot Airbusa. A400M wymaga programu naprawczego

Węgierskie lotnictwo wojskowe nadal eksploatuje lekkie samoloty transportowe An-26. Uzupełnienie stanowią maszyny pasażerskie Airbus A319, służące do transportu VIP-ów. W Europie Środkowej jest to ostatnie państwo NATO, które jeszcze nie dokonało wyboru następcy samolotów transportowych sowieckiej produkcji. Według obecnych planów Budapeszt planuje zakup trzech nowych maszyn transportowych.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejny kraj ma kłopoty z powodu zakupu rosyjskiego uzbrojenia

Indie, podobnie jak i Turcja, znalazły się pod lupą amerykańskiej administracji po zakupie systemów ...

Polski przemysł na IDEX 2019

W Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczęła się międzynarodowa wystawa i konferencja przemysłu ...

Rosja znów proponuje Chinom samoloty

Moskwa chce, by Pekin kupił kolejną partię myśliwców Su-35. Poinformował o tym przedstawiciel rosyjskiej ...