Brazylijskie samoloty zyskują na popularności

Drugi prototyp samolotu transportowego Embraer KC-390 w locie. Fot./Embraer.

Władze Węgier prowadzą rozmowy z Brazylią dotyczące ewentualnego zakupu średnich samolotów transportowych Embraer KC-390.

Wstępne rozmowy miały odbyć się w czasie styczniowej wizyty premiera Viktora Orbana w Brazylii. Ich kontynuacja ma mieć miejsce w czasie, planowanej na koniec roku, wizyty prezydenta Jaira Bolsonaro na Węgrzech.

Czytaj także: Siły powietrzne szukają nowych samolotów transportowych

Nawiązanie współpracy w sferze bezpieczeństwa jest jednym z priorytetów stosunków węgiersko-brazylijskich. Lobbing rządowy może ułatwić szanse Embraera, który prowadzi intensywne działania marketingowe związane z KC-390 w Europie.

Pierwszym sukcesem jest zakup pięciu maszyn przez Portugalię. KC-390 został także zgłoszony do dialogu technicznego w programie Drop, w ramach którego Inspektorat Uzbrojenia zamierza wybrać następców C-130E Hercules. Już wcześniej Republika Czeska podpisała list intencyjny w sprawie zakupu dwóch egzemplarzy.

Czytaj także: Kłopot Airbusa. A400M wymaga programu naprawczego

Węgierskie lotnictwo wojskowe nadal eksploatuje lekkie samoloty transportowe An-26. Uzupełnienie stanowią maszyny pasażerskie Airbus A319, służące do transportu VIP-ów. W Europie Środkowej jest to ostatnie państwo NATO, które jeszcze nie dokonało wyboru następcy samolotów transportowych sowieckiej produkcji. Według obecnych planów Budapeszt planuje zakup trzech nowych maszyn transportowych.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Patrioty bez osłony nie przetrwają. Ochroni je rakietowa Narew?

Warte dziesiątki miliardów złotych zestawy Patriotów - wyrzutnie, radary, stanowiska dowodzenia tarczy powietrznej Wisła, ...

Straż Graniczna szuka dostawców nowych patrolowców

Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął postępowanie przetargowe, które ma wyłonić dostawcę nowej pełnomorskiej jednostki ...

Tajny Program Rozwoju Sił Zbrojnych podpisany

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w środę dokument ustanawiający program rozwoju sił zbrojnych, ...