Straż Graniczna szuka dostawców nowych patrolowców

Dotąd największymi jednostkami pływającymi MOSG były patrolowce Kaper-1 i Kaper-2. Fot./MOSG.

Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął postępowanie przetargowe, które ma wyłonić dostawcę nowej pełnomorskiej jednostki patrolowej. Ma ona wejść w skład Kaszubskiego Dywizjon MOSG w Gdańsku.

Podmioty zainteresowane udziałem w postępowaniu mają czas na składanie dokumentów do 23 września. Biorąc pod uwagę jedynie dwumiesięczny czas ważności oferty wygląda na to, że Straż Graniczna planuje rozstrzygnąć przetarg przed końcem roku.

Jednostka ma być gotowa do odbioru do końca listopada 2022 r. Zakup ma być sfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach projektu „Pełnomorska jednostka patrolowa OPV” (PL/2019/PR/0066). Finansowanie pochodzi ze ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na lata 2014-2020. Instrumentu na rzecz wsparcia finansowego w zakresie granic zewnętrznych i wiz. Wysokość dofinansowania to  ponad 100 mln zł.

Czytaj także: Szpiegowski okręt dla Szwecji wodowany w Gdyni

Według opisu zamówienia, jednostka ma mieć długość do 66 m i szerokość nie mniej niż 10,5 m. Wyporność oszacowano na ok. 1000 ton. Ma być przystosowana do działania na morzach Bałtyckim, Północnym i Śródziemnym.

Dotąd największymi jednostkami pływającymi MOSG były patrolowce Kaper-1 i Kaper-2. Fot./MOSG.

Etatowa załoga będzie składać się z 20 osób, jednak projekt ma przewidywać dodatkowe pomieszczenia dla 14 dodatkowych (np. grupa inspekcyjna).

W części dziobowej ma znaleźć się stanowisko do współpracy ze śmigłowcem będące zarazem platformą do bezzałogowych aparatów latających. Dodatkowo na okręcie ma znaleźć się miejsce dla dwóch kontenerów z wyposażeniem ratowniczym. W nagłych przypadkach, pokład jednostki ma tymczasowo przyjąć do 250 rozbitków na czas 24 godzin lub 50 przez 48.

Czytaj także: Nowe holowniki dla Marynarki Wojennej

Nowa jednostka uzupełni, bądź zastąpi, jeden z 40-metrowych patrolowców typu SKS-40 (Kaper-1 i Kaper-2). Morski Oddział Straży Granicznej prowadzi także postępowanie przetargowe dotyczące wyboru dostawcy jednego patrolowca o długości kadłuba 20 metrów.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Raytheon: czas na zamówienie kolejnych baterii Patriotów

„Wisła” to ogromny program zbrojeniowy, nic dziwnego, że w negocjacjach pojawiają się napięcia i ...

Rusza budowa nowej generacji strategicznych okrętów podwodnych

W stoczni Huntington Ingalls Industries odbyła się uroczystość inauguracji procesu palenia blach przeznaczonych do ...

Dwunastu chętnych na dostawy dla Wojsk Specjalnych

Do programu pozyskania wielozadaniowych samochodów dla Wojsk Specjalnych zgłosiło się dwunastu potencjalnych dostawców. Przetarg, ...