USS Billings w służbie

Okręt wielozadaniowy USS Billings (LCS 15) podczas uroczystości wcielenia do służby. Fot. U.S. Navy/Mass Communication Specialist 3rd Class Arnesia McIntyre.

W Key West na Florydzie odbyła się uroczystość wcielenia do służby w US Navy wielozadaniowego okrętu wojennego USS Billings (LCS 15). Jest to ósmy przedstawiciel typu Freedom, jednego z dwóch typów klasy LCS budowanych dla amerykańskiej floty.

Okręt zamówiono w marcu 2013 r., a budowa rozpoczęła się w październiku 2014 r. Uroczyste położenie stępki miało miejsce 2 listopada 2015 r., a wodowanie 1 lipca 2017 r. Podobnie jak wszystkie jednostki typu Freedom, okręt zbudowała stocznia Marinette Marine w Marinette w stanie Wisconsin, która buduje je w kooperacji z koncernem Lockheed Martin. Pierwszym portem macierzystym okrętu będzie Mayport na Florydzie.

Czytaj także: US Navy wdraża do służby nowe bezzałogowce

Obecnie w Marinette trwają prace przy pięciu kolejnych okrętach tego typu. US Navy zamówiła ponadto trzy kolejne okręty. Dodatkowo zbudowane zostaną cztery eksportowe jednostki Multi-Mission Surface Combatant, rozwinięte z typu Freedom, które w 2015 r. zamówiła Arabia Saudyjska.

W bieżącym roku US Navy planuje skierować do działań ekspedycyjnych jeden okręt typu Freedom ‒ USS Detroit (LCS 7). Nie ujawniono jednak obszaru jego działań. Plany na przyszły rok mówią o misji USS Little Rock (LCS 9). Wśród potencjalnych rejonów działalności wymienia się wody Ameryki Środkowej i Południowej, Europę oraz Bliski Wschód.

Czytaj także: Nowe okręty dla US Navy

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

MSPO 2019: Innowacyjna „Bystra” zakontraktowana

Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał umowę z PGZ/PIT–Radwar na zakup 16 stacji radiolokacyjnych „Bystra”. To ...

Pierwsze AW 119 dostarczone Portugalii

Siły Powietrzne Portugalii otrzymały pierwsze śmigłowce AW 119 Mk. 2 Koala. Maszyny AW 119 ...

RAF przezbraja kolejny dywizjon na F-35B

W bazie lotniczej Marham w hrabstwie Norfolk we wschodniej Anglii odbyła się uroczystość powitania ...