Pierwsza misja nad Syrią miała miejsce 16 czerwca. Wzięły w niej udział dwa samoloty. Maszyny uzbrojono, poza pociskami „powietrze-powietrze” ASRAAM do samoobrony, w dwie bomby kierowane laserowo Paveway IV. W kolejnych dniach misje operacyjne były kontynuowane. Łącznie do 25 czerwca odbyto ich 14. Wsparciem dla F-35B są myśliwce wielozadaniowe Eurofighter Typhoon i samoloty tankowania powietrznego A330MRTT.

Czytaj także: BAE Systems dozbraja brytyjskie F-35B

Obecnie RAF dysponuje 17 samolotami F-35B. Maszyny rozlokowane są między bazy w Stanach Zjednoczonych (tam uczestniczą w pracach badawczo-rozwojowych i szkoleniu personelu) oraz w Wielkiej Brytanii.

Kilka maszyn (prawdopodobnie sześć), należących do stacjonującego w Maham 617. Dywizjonu RAF, przebazowano w drugiej połowie maja na Cypr, gdzie uczestniczyły w ćwiczeniu Exercise Lightning Dawn. Po jego zakończeniu pozostały w Akrotiri, by rozpocząć loty bojowe nad Irakiem i Syrią. Do macierzystej bazy maszyny 617. Dywizjonu mają powrócić w lipcu.

Czytaj także: Dwa kroki milowe programu F-35

Dotychczas loty operacyjne w warunkach konfliktu zbrojnego zrealizowały F-35A i B lotnictwa Izraela oraz Stanów Zjednoczonych (US Marine Corps i US Air Force).