Przylot maszyn to element postępowania przetargowego. Celem jest zakup wielozadaniowych samolotów bojowych nowego pokolenia dla Szwajcarskich Sił Powietrznych. Jednym z kandydatów jest właśnie F-35A Lightning II.

Czytaj także: F-35A zaatakowały cele w Iraku

Pod koniec maja 12 F-35A z 388. oraz 419. skrzydła myśliwskiego przebazowano z Hill w Utah do bazy Aviano we Włoszech w celu realizacji wspólnych ćwiczeń z sojusznikami w Europie. Cztery maszyny skierowano następnie do Szwajcarii w celu przeprowadzenia testów. Mają one potrwać dwa tygodnie.

Najnowszy produkt koncernu Lockheed Martin jest jedną z pięciu maszyn zakwalifikowane do prób. Przetarg ma wyłonić następców samolotów myśliwskich Northrop F-5E Tiger II i wielozadaniowych Boeing F/A-18C/D Hornet.

Czytaj także: F-35A Lightning II bliżej Polski

Spośród państw europejskich, oprócz Szwajcarii, zainteresowanie zakupem F-35 wyrażają dziś: Polska, Finlandia, Hiszpania, Grecja, Rumunia i Węgry. Dotychczas na Starym Kontynencie na zakup tych maszy zdecydowały się: Wielka Brytania, Holandia, Włochy, Norwegia, Belgia i Dania. Część z nich odebrała już pierwsze maszyny, a Brytyjczycy wdrożyli je niedawno do liniowej eksploatacji.