Wielowarstwowa obrona powietrzna coraz bliżej

Publikacja: 12.09.2023 14:00

Materiał powstał we współpracy z Raytheon

Ruszyła druga faza programu WISŁA. Przybył Pan do nas prosto z uroczystości podpisania umowy. Czy może Pan nam i naszym widzom powiedzieć, co dokładnie kupiliśmy od Waszej firmy?

Tak, to dla nas bardzo ekscytujący dzień. Cieszymy się, że jesteśmy tutaj, i że polski rząd jest zdeterminowany, by rozpocząć realizację drugiej fazy programu WISŁA.

Zasadniczo, druga faza WISŁY to zakup dodatkowych baterii Patriot do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. A doprecyzowując – przedmiotem zakupu od firmy Raytheon jest 48 wyrzutni Patriot oraz 12 nowych radarów zwanych Lower Tier Air and Missile Defense Sensor, w skrócie LTAMDS. To właśnie pozyskanie radaru LTAMDS jest istotną nowością technologiczną w drugiej fazie programu WISŁA.

Rozwińmy ten temat, ponieważ to główna różnica między fazą pierwszą i drugą programu. Nowe radary – LTAMDS, lub w pełnym brzmieniu – Lower Tier Air and Missile Defense Sensor.

Dokładnie.

Co może nam Pan powiedzieć o różnicach pomiędzy LTAMDS. a poprzednim radarem?

LTAMDS zapewnia dookólne pole obserwacji. Jeśli spojrzymy na przeciwników, z jakimi mierzy się Polska i wielu naszych klientów na całym świecie, możemy zaobserwować, że koordynują oni swoje ataki w promieniu 360 stopni i dysponują wszelkiego rodzaju zagrożeniami.

Mamy więc pociski manewrujące, rakiety balistyczne, systemy bezzałogowe, czyli drony, a ataki są wysoce skoordynowane, tak aby kumulować się w tym samym czasie. LTAMDS został tak zaprojektowany, aby poradzić sobie ze złożonością takiego zagrożenia. Jest zdolny do radzenia sobie z tymi wszystkimi zagrożeniami jednocześnie i zwalczania ich we współpracy z systemem bojowym.

Radar wykorzystuje technologię azotku galu. Jest to wysoce wydajna technologia półprzewodnikowa. Dzięki temu radar może być bardzo wydajny energetycznie, co pozwala mu „widzieć" znacznie dalej i znacznie wyżej niż poprzedni radar systemu Patriot.

Więc to nie tylko 360 stopni, ale także lepsze działanie?

O wiele lepsze. Jest to w pełni cyfrowy radar, który umożliwia nam zarządzanie tym, co nazywamy zasobami radarowymi w bardzo efektywny sposób i dzięki temu radzi on sobie z wieloma zagrożeniami, na które narażeni są nasi klienci.

Muszę więc zapytać, dlaczego nie otrzymaliśmy tego radaru w pierwszej fazie? Cóż, radar ten był w fazie opracowywania i konstrukcji przez ostatnie trzy lata.

Pierwsze sześć radarów zakończyło właśnie etap rozwoju i produkcji i obecnie są one testowane przez armię USA.

Polska będzie pierwszym międzynarodowym klientem, który otrzyma ten zupełnie nowy radar.

Kupujemy zatem coś, co właśnie zbudowaliście, a teraz jest w fazie testów, i nikt wcześniej tego używał?

Armia Stanów Zjednoczonych testuje go już od około roku, a urządzenie przeszło szeroki zakres bardzo wymagających testów. Na pewno będzie działać, gdy już tu dotrze.

Czyli najpierw radar trafi do armii USA?

Tak. Armia Stanów Zjednoczonych integruje go z IBCS na swoje potrzeby. Jak już wspomniałem, Polska będzie pierwszym klientem na froncie międzynarodowym.

Rozmawiamy teraz o radarze, ponieważ dziś było podpisanie umowy zakupu, lecz to nie jedyna umowa, którą podpisaliście w ostatnim czasie. Około dwa tygodnie temu podpisaliście również umowę offsetową. Współpracujecie z pięcioma firmami, o ile dobrze pamiętam. Jakie są Wasze plany? Co chcecie osiągnąć i jakie są Wasze cele w tej współpracy?

Przede wszystkim naszym celem jest kontynuowanie świetnej współpracy i sukcesu, jaki odnieśliśmy z PGZ. Będziemy kontynuować budowę wyrzutni. Te 48 wyrzutni, o których wspomniałem, zostanie zbudowanych w Polsce, podobnie jak wyrzutnie, które zostały zbudowane dla fazy pierwszej.

Mówiliśmy o nowym radarze LTAMDS. Mamy projekty związane z tym nowym radarem. Pierwszym z nich jest tak zwana antena IFF, czyli zestaw identyfikacji swój-obcy. To system, który zasadniczo określa, czy samolot jest przyjazny, czy wrogi. Ponadto mamy system magazynowania energii zwany ESS. To bardzo złożony podsystem radaru LTAMDS.

Będziemy budować płytki obwodów drukowanych dla systemu magazynowania energii, kable, a następnie będziemy przeprowadzać pełną integrację tego systemu w ramach naszych projektów offsetowych.

I na koniec, system chłodzenia radaru. Radar LTAMDS jest wysokoenergetyczny, więc jest chłodzony cieczą. System chłodzenia będzie konserwowany przez lokalną firmę.

Jaki będzie Wasz długoterminowy cel? Jeśli opracujecie wszystkie te technologie i wszystkie te wymienione elementy, czy zamierzacie włączyć polskie firmy do swojego łańcucha dostaw?

Oczywiście, taki właśnie mamy plan. Mamy 19 klientów – użytkowników systemu Patriot – i wszystkie te kraje będą zainteresowane LTAMDS. Polskie firmy zaangażowane w projekty związane z LTAMDS będą potencjalnymi dostawcami komponentów radaru LTAMDS dla tych klientów.

Inną rzeczą, o której powinienem wspomnieć, jest pierwsza faza programu WISŁA, ponieważ w ramach pierwszej fazy robimy dokładnie to samo. Polskie firmy są częścią naszego globalnego łańcucha dostaw i realizują dostawy do innych klientów na całym świecie.

Moje ostatnie pytanie będzie bardzo proste. Czy da się określić jakiś harmonogram? Kiedy możemy spodziewać się dostaw pierwszych baterii?

Zgodnie z publicznymi doniesieniami, pierwsze dostawy tego nowego sprzętu w ramach drugiej fazy programu WISŁA będą miały miejsce około 2027 roku, ale tak naprawdę jest to pytanie do rządów Polski i Stanów Zjednoczonych.

Materiał powstał we współpracy z Raytheon

Ruszyła druga faza programu WISŁA. Przybył Pan do nas prosto z uroczystości podpisania umowy. Czy może Pan nam i naszym widzom powiedzieć, co dokładnie kupiliśmy od Waszej firmy?

Pozostało 96% artykułu
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego