RTX to obecnie jeden z najważniejszych partnerów Polski w trwającym procesie modernizacji sił zbrojnych.
Jest największą na świecie firmą sektora lotniczego, kosmicznego i obronnego. W skład koncernu wchodzą Collins Aerospace, Pratt & Whitney i Raytheon, dzięki czemu może on rozwijać i unowocześniać technologie lotnicze, projektować zintegrowane systemy obronne, a także rozwijać najnowocześniejsze technologie.
Collins Aerospace jest liderem w dziedzinie zaawansowanych technologii i inteligentnych rozwiązań dla przemysłu lotniczo-kosmicznego i obronnego. Pratt & Whitney to z kolei lider w projektowaniu, produkcji i serwisowaniu silników do samolotów i helikopterów oraz pomocniczych jednostek napędowych (APU). Natomiast firma Raytheon jest czołowym dostawcą rozwiązań w obszarze obronności służących rządowi USA, sojusznikom i partnerom do obrony suwerenności i zapewnienia bezpieczeństwa. Przez ponad 100 lat firma Raytheon rozwijała nowe technologie i udoskonalała istniejące zdolności obrony na ziemi, morzu i w powietrzu w obszarach takich jak: zintegrowana obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa, inteligentna broń, pociski rakietowe, zaawansowane radiolokatory i radary, pociski przechwytujące, technologie kosmiczne i broń hipersoniczna.
Firmy wchodzące w skład RTX są dobrze znane w naszym kraju. Historia współpracy amerykańskiego giganta z Polską liczy już bowiem niemal pół wieku.
Nie tylko Dolina Lotnicza
Wszystko zaczęło się w 1976 r. To wtedy wystartowały dostawy części silnikowych dla Pratt & Whitney Canada, które realizowały ówczesne zakłady WSK Rzeszów. Współpraca była bardzo udana. Najlepiej świadczy o tym fakt, że podkarpacka wytwórnia ostatecznie, w 2002 r., stała się częścią amerykańskiego koncernu. W 2015 r. zakład zmienił nazwę na Pratt & Whitney Rzeszów i do dzisiaj niezmiennie pozostaje jednym z najważniejszych zakładów amerykańskiej firmy w Polsce.