- To bezprecedensowe nakłady, nasi poprzednicy polityczni wydawali rocznie kilkakrotnie mniej - przekonywał szef rządu, który odwiedził w czwartek Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Dodał, że zasługą obecnej władzy jest uzdrowienie finansów publicznych, co pozwala spokojniej myśleć o inwestycje w obronę narodową.

Premier Morawiecki obejrzał prezentację najnowszego sprzętu Polskiej Grupy Zbrojeniowej i chwalił wielki postęp technologiczny rodzimych producentów.

Czytaj więcej

Polski wyścig zbrojeń z koreańskim akcentem

Zapewnił, że rząd zawsze będzie kupował uzbrojenie i sprzęt wojskowy w pierwszej kolejności od krajowej zbrojeniówki.

- Za granicą zamawiamy jedynie broń nie produkowaną w Polsce – podkreślił.

Premier stwierdził, że sytuacja jest bezpiecedensowa. Trwa napaść Rosji na Ukrainę, wróg jest u bram i śmiertelnie zagrożona jest cała Europa zwłaszcza jej wschodnia flanka. Jesteśmy realistami. Pamiętamy, że ten jest bronionym kto sam potrafi się bronić - powtarzał Morawiecki. Stąd już teraz decyzje o przyspieszeniu polskich inwestycji obronnych i wielkie kontrakty zawierane na nowoczesny sprzęt przede wszystkim z USA i Demokratycznej Korei.

- Rozmawiałem ostatnio z dowódcami i żołnierzami 18. Dywizji Zmechanizowanej, chwalili decyzje o zakupach koreańskich czołgów K2 i samobieżnych haubicach K9, czy amerykańskich czołgów Abrams.

Czytaj więcej

Kolejne armatohaubice Krab zamówione

- To broń doskonała, z najwyższej technologicznej półki – usłyszałem od wojskowych – mówił premier. Zapytany, czy rząd nadal będzie zamawiał zagraniczna broń np. śmigłowce bez przetargu stwierdził, że w sytuacji obecnych zagrożeń nie wolno tracić czasu trzeba niezwłocznie budować potencjał odstraszania agresora. Dlatego też skracanie dróg pozyskiwania uzbrojenia jest dziś potrzeba chwili.

Chcesz pokoju, gotuj się do wojny, powtarzał rzymską maksymę szef polskiego rządu.

Premier przypomniał, że Polska udziela pomocy walczącej Ukrainie wymienił sprzęt który zasila obrońców „ukraińskiej suwerenności" karabiny Grot, wyrzutnie przeciwlotnicze Piorun czy haubice Krab.

- Dobrze wiemy, że nasi przyjaciele znad Dniepru są na barykadach które osłaniają suwerenność także krajów naszego regionu - podkreślił Mateusz Morawiecki.