Reklama
Rozwiń

Kolejne armatohaubice Krab zamówione

Już w przeddzień otwarcia 30 jubileuszowego MSPO w Kielcach, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę pomiędzy Hutą Stalowa Wola, wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, oraz Agencją Uzbrojenia na dostawy wybranych komponentów dla dwóch Dywizjonowych Modułów Ogniowych "Regina"

Publikacja: 05.09.2022 16:15

Kolejne armatohaubice Krab zamówione

Foto: MON

Na mocy umowy Huta Stalowa Wola dostarczy polskim Siłom Zbrojnym 48 samobieżnych armatohaubic Krab wraz z wozami dowodzenia, dowódczo-sztabowymi oraz amunicyjnymi, a także z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Kontrakt zostanie zrealizowany w latach 2025-2027, a jego wartość to ponad 3,8 mld zł.

Prezydent RP i Zwierzchnik Sił Zbrojnych obecny w kieleckim centrum targowym zaznaczył, że umowa jest bardzo ważna.

- Wojsko Polskie zostaje doposażone w sprzęt, który sprawdza się w warunkach wojennych. Armatohaubice Krab służą do zatrzymania rosyjskiej napaści na Ukrainę. Zostały przekazane do dyspozycji armii ukraińskiej, sprawdzają się na placu boju – stwierdził prezydent Duda.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych przypomniał, że pierwsze zamówienie na kraby złożono w 2016 roku. To był z wtedy największy w historii Polski kontrakt zbrojeniowy, na dostawę 96 armatohaubic i 100 samochodów towarzyszących koniecznych do funkcjonowania dużego zespołu taktycznego.

Foto: MON

- Dzisiejszy kontrakt jest o połowę mniejszy, ale to kolejne uzupełnienie tego procesu wyposażania, który trwa. Zawierane kontrakty przyczyniają się do rozwoju polskiego przemysłu obronnego, ale przede wszystkim dają polskim żołnierzom nowoczesne wyposażenie. W tym aspekcie jest też realizowany kontrakt we współpracy z partnerem z Korei. Ta z kolei współpraca i umowa na dostawy sprzętu wojskowego dla naszej armii ma niebagatelne znaczenie dla budowania wzajemnego zaufania. Potrzebujemy polską armię wyposażyć w nowoczesny sprzęt jak najszybciej. Jak pokazuje chwila, ta potrzeba jest oczywista. Działania nasze, począwszy od 2016 roku, były antycypowaniem tego, co widzimy dzisiaj, czyli rosyjskiej agresji, poczucia zagrożenia w naszej części Europy, konieczności unowocześnienia naszej armii po to, by zwiększać jej potencjał, by odstraszyć potencjalnego napastnika – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej, zwrócił uwagę, że zdolności obrony Rzeczpospolitej Polskiej są zwiększane poprzez rozwijanie, zarówno liczebne, jak i doposażanie Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt.

- Uchwalenie ustawy o Obronie Ojczyzny dało nam kolejny impuls do tego, żebyśmy mogli zwiększyć zakres naszych działań. Kiedy tylko możemy, zamawiamy sprzęt wojskowy w polskim przemyśle zbrojeniowym. Tak jest w przypadku armatohaubic Krab, które sprawdziły się na wojnie. Stanowią ważną broń, którą dysponuje Ukraina.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku