PGZ nie zaprezentuje broni w kieleckim Salonie

Polska Grupa Zbrojeniowa, wieloletni strategiczny partner Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego podjęła rozmowy z Targami Kielce o rezygnacji z udziału w tegorocznej edycji wystawy.

Publikacja: 27.05.2020 14:13

PGZ. Fot./Roman Bosiacki

PGZ. Fot./Roman Bosiacki

Foto: PGZ. Fot./Roman Bosiacki

Radar dowiedział się, że jednocześnie PGZ zadeklarowała udział  w MSPO w 2021r.  i w kolejnych   przyszłych kieleckich Salonach gromadzących producentów broni i wyposażenia wojskowego.

Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń nie kryje rozczarowania zapowiedziami wycofania się  z  ważnej wystawy holdingu obronnego skupiającego kluczowe spółki polskiego sektora zbrojeniowego.

Zarząd  PGZ zapytany  przez „Radar”  o  powody ostatnich  działań  twierdzi , że decyzja uzasadniona jest obecną sytuacją społeczno-gospodarczą oraz „wciąż istniejącym zagrożeniem epidemicznym COVID-19, bezpośrednio oddziałującym na wszystkie obszary aktywności obronnej Grupy”.

„Podwyższone ryzyko, niepewny biznes”

„Organizacja targów w obecnej sytuacji jest dla nas przedsięwzięciem o podwyższonym ryzyku, które wymaga już na tym etapie podjęcia konkretnych zobowiązań finansowych, nie gwarantując w żaden sposób oczekiwanych korzyści biznesowych. Kolejne miesiące będą bardzo trudne pod względem ekonomicznym dla wszystkich sektorów gospodarki ze względu na skutki epidemii. Nie jest to najlepszy moment na angażowanie konkretnych zasobów i narażanie pracowników GK PGZ na nieprzewidziane w skutkach inicjatywy” – twierdzą władze PGZ w przesłanej nam odpowiedzi. „Obowiązujące restrykcje i  ograniczenia w sposób znaczący utrudniają sprawną organizację wydarzenia tej skali. Do targów zostało już tylko trzy miesiące i w tym momencie nikt nie jest w stanie oszacować ograniczeń i obostrzeń, dotyczących organizacji wydarzenia, co ma wpływ na liczbę wystawców, delegacji, mediów i ogólny efekt biznesowy”.

Zarząd PGZ przyznaje, że MSPO od ponad dwudziestu lat był i jest wizytówką polskiego przemysłu obronnego. „Jako strategiczny partner jesteśmy zdeterminowani do utrzymania rangi i prestiżu tego wydarzenia, dlatego pozostajemy w bezpośrednim kontakcie z zarządem Targów Kielce, by jak najszybciej wypracować korzystne dla obu stron rozwiązanie” – zapowiadają władze zbrojeniowej grupy.

Wystawa czyli szansa

Na zapowiedź wycofania się PGZ z najbliższej edycji wystawy zareagował natychmiast prezes zarządu Targów Kielce. Zdaniem Andrzeja Mochonia tegoroczny obronny Salon, w okresie rozpoczętego już procesu rozmrażania gospodarek w krajach regionu    jest wyjątkową szansą na zaprezentowanie światu przemysłowych możliwości polskiej zbrojeniówki, bo z kalendarza wycofywane są konkurencyjne targowe imprezy tej miary co przesunięte w czasie zbrojeniowo – lotnicze Targi Eurosatory w Paryżu.

– MSPO jest dla sektora zbrojeniowego w Polsce niepowtarzalną szansą biznesową na wypełnienie rynkowej luki i stworzenie kontrahentom możliwości wymiany doświadczeń, także w czasie kryzysu. Ważnym aspektem jest, że przemysł obronny podlega innym nieco prawidłom ekonomicznym niż większość branż. Zamówienia rządowe i kontrakty podpisywane na wiele lat do przodu dają gwarancję firmom produkującym na potrzeby armii możliwie bezpiecznego funkcjonowania” – twierdzi prezes Mochoń.

O broni bez publiczności ?

Szef TK ujawnił, że w rozmowach z polskim rządem branża targowa zrzeszona w Polskiej Izbie Przemysłu Targowego zabiega o jak najwcześniejsze odblokowanie możliwości organizowania wystaw w proponowanej formule B2B – takich jak MSPO  czyli  odbywających się w okresie  pandemii bez udziału szerokiej publiczności.

– W trosce  o bezpieczeństwo i zdrowie zarówno naszych pracowników, jak i klientów podjęliśmy działania dla wprowadzenia najwyższych standardów ochrony  sanitarnej  podczas naszych wystaw – zapewnia Andrzej Mochoń.

Prezes TK  ma nadzieję,  że zamiary PGZ o możliwym wycofaniu się z Targów ulegną zmianie a  „ostateczne decyzje zostaną jeszcze przedyskutowane i nie wykluczą udziału w MSPO, zrzeszonych w Grupie firm”.

Radar dowiedział się, że jednocześnie PGZ zadeklarowała udział  w MSPO w 2021r.  i w kolejnych   przyszłych kieleckich Salonach gromadzących producentów broni i wyposażenia wojskowego.

Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń nie kryje rozczarowania zapowiedziami wycofania się  z  ważnej wystawy holdingu obronnego skupiającego kluczowe spółki polskiego sektora zbrojeniowego.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego