Wojsko ogranicza ćwiczenia z powodu wirusa

Armia amerykańska ogranicza największe w tym roku ćwiczenia wojskowe. Przyczyną jest pandemia koronowirusa.

Publikacja: 12.03.2020 12:32

Wojsko ogranicza ćwiczenia z powodu wirusa

Foto: Fot./US Army/Jason Johnston

Dowództwo US Army w Europie poinformowało w wydanym komunikacie, że „po dokładnym zapoznaniu się z bieżącymi ćwiczeniami Defender-Europe 20 oraz w świetle obecnego wybuchu koronawirusa zmodyfikujemy ćwiczenie, zmniejszając liczbę uczestników z USA”. Jednocześnie dowództwo dodaje, że będzie ściśle współpracować z sojusznikami i partnerami, aby osiągnąć cele szkoleniowe.

– Ochrona zdrowia naszych sił, a także naszych sojuszników i partnerów, jest głównym priorytetem – podkreślają amerykańscy żołnierze. Jednocześnie dodają, że pozwoli to zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Czytaj także: Defender-Europe 20: Największe ćwiczenie w Europie

Z informacji, podanych kilka dni temu wynika, że do Europy przypłynęło co najmniej cztery z dziesięciu statków z ciężkim sprzętem. Statki przywiozły co najmniej około 2 700 z 18 tysięcy jednostek sprzętu. Na razie nie ma decyzji o odwołaniu całych ćwiczeń. Zresztą w środę rozpoczęto ćwiczenia na poligonie w Drawsku Pomorskim. W uroczystości uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.  

""

Fot./MON

radar.rp.pl

Mniej ćwiczeń w Europie

Na razie nie wiadomo jaka będzie skala ograniczenia aktywności wojskowej w ramach Defender-Europe 20. Z pierwotnych planów wynikało, że miało być to największe międzynarodowe ćwiczenie organizowanym przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie (USAREUR) od 25 lat. Miało wziąć w nim udział około 20 tys. żołnierzy amerykańskich, którzy planowali przemieścić do Europy 13 tys. sztuk sprzętu. Manewry potrwają do maja. W Polsce ich aktywna faza zaplanowana jest na kwiecień i maj.

Czytaj także: NATO i Ukraina na wspólnych ćwiczeniach

Jednocześnie norweskie ministerstwo obrony, z powodu koronowirusa, postanowiło odwołać trwając właśnie ćwiczenia „Cold Response 20”. Decyzja zapadła po rozmowach prowadzonych pomiędzy politykami, dowódcami oraz przedstawicielami służby zdrowia, jak i zagranicznymi partnerami. Ćwiczenia miały trwać planowo od 2 do 18 marca, zaś ich część poligonowa od 12 do 18 marca. Miało w niej uczestniczyć ponad 15 tys. żołnierzy z Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niderlandów, Niemiec, Francji, Belgii, Danii, Szwecji i Finlandii. Już wcześniej władze Finlandii podjęły decyzję o wycofaniu własnych żołnierzy z tych ćwiczeń.

Mniej ćwiczeń w Polsce

Działania szkoleniowe ogranicza też polska armia. Sztab Generalny WP poinformował o odwołaniu ćwiczeń rezerwy planowanych do końca maja.

– W trosce o zdrowie żołnierzy rezerwy oraz żołnierzy służących w jednostkach wojskowych, a także ich rodzin – podaje SGWP. Szkolenia przeniesiono na „późniejszy okres”. W tym roku wojsko planuje wezwać na ćwiczenia ok. 50 tys. rezerwistów.

Czytaj także: Francuski lotniskowiec na wspólnych ćwiczeniach

Do końca kwietnia 2020 r. także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą zwolnieni ze szkoleń rotacyjnych realizowanych w jednostkach wojskowych.

– W tym samym czasie nie będą realizowane szkolenia zintegrowane oraz podstawowe i wyrównawcze żołnierzy OT. Oznacza to, że planowane na najbliższy weekend wcielenia na terenie województw: świętokrzyskiego, warmińsko – mazurskiego, małopolskiego oraz kujawsko – pomorskiego nie odbędą się – informuje ppłk. Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa WOT.

""

Fot./US Army/Spc. Cody Kellum

radar.rp.pl

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o przełożeniu na inny termin zaplanowanej na piątek dorocznej odprawy kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Sił Zbrojnych RP. O decyzji takiej poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. To najważniejsza odprawa prezydenta jako zwierzchnika sił zbrojnych, służy podsumowaniu poprzedniego roku i określeniu priorytetów działania wojska na następny rok.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego