NATO i Ukraina na wspólnych ćwiczeniach

Wicepremier Ukrainy Dmytro Kułeba i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas spotkania Komisji NATO-Ukraina w siedzibie głównej Sojuszu w Brukseli, 15 stycznia 2020 r. Fot./NATO.

W październiku 2020 r. w Odessie odbędą się wspólne ćwiczenia NATO i Ukrainy. Ćwiczenia nie będą jednak miały charakteru wojskowego. Wezmą w nich udział przedstawiciele wielu cywilnych instytucji.

Służby prasowe rządu w Kijowie informują, że scenariusz wspólnych ćwiczeń przewiduje ochronę elementów ukraińskiej infrastruktury krytycznej w regionie Morza Czarnego w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Wiadomo już, że ćwiczenia odbędą się w terminie 5-9 października. Do tego czasu przedstawiciele Ukrainy i NATO opracują scenariusze sytuacji kryzysowych, których wystąpienie jest możliwe w tym regionie. Będą one dotyczyć m.in.: cyberataków, ataków na ukraińskie porty i infrastrukturę transportową, a także innych zagrożeń.

Czytaj także: NATO modernizuje samoloty AWACS

Ukraiński wicepremier Dmytro Kułeba podkreśla, że Kijów potrzebuje więcej ćwiczeń i innych przedsięwzięć realizowanych we współpracy z NATO. Jak dodaje, takie ćwiczenia są ważne dla budowy ukraińskiego systemu obrony narodowej w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym.

Podpisanie dokumentów w tej sprawie to efekt wizyty wicepremiera Ukrainy Dmytro Kułeby (który w kijowskim Gabinecie Ministrów odpowiada za integrację europejską i euroatlantycką) w siedzibie głównej NATO w Brukseli. Spotkał się sekretarzem generalnym NATO Jens Stoltenberg. Służby prasowe Sojuszu podały, że rozmowy dotyczyły współpracy pomiędzy NATO i Ukrainą oraz wsparcia udzielanego przez Sojusz temu państwu.

Wicepremier Ukrainy Dmytro Kułeba i asystent sekretarza generalnego NATO Bettina Cadenbach podpisują dokumenty w sprawie organizacji wspólnych ćwiczeń Coherent Resilience 2020. Fot./Gabinet Ministrów Ukrainy.

Według komunikatu Gabinetu Ministrów w Kijowie w ćwiczeniach Coherent Resilence 2020 weźmie udział pod 200 ekspertów. Wśród nich będą osoby z różnych ukraińskich instytucji państwowych. Oprócz przedstawicieli Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy oraz resortu obrony będą to także specjaliści oddelegowani z różnych resortów, a także firmy energetycznej Naftogaz. Ma to być sprawdzian funkcjonowania całości ukraińskich struktur państwowych w przypadku wystąpienia takiego zagrożenia. W ćwiczeniach nacisk zostanie położony przede wszystkim na komunikację i koordynację działań pomiędzy różnymi agendami rządowymi.

Czytaj także: NATO zaniepokojone niebywałą aktywnością rosyjskiej floty podwodnej

Z ramienia NATO w ćwiczeniach wezmą pracownicy przedstawicielstwa NATO na Ukrainie, a także specjaliści z Europejskiego Centrum Doskonalenia w dziedzinie zwalczania zagrożeń hybrydowych (Hybrid CeO) z siedzibą w Helsinkach oraz NATO-wskich centrów eksperckich, zajmujących się m.in. bezpieczeństwem energetycznym, cybernetycznym i morskim.

Nie będą to pierwsze ćwiczenia Ukrainy i NATO, dotyczące obrony przed atakiem na obiekty infrastruktury krytycznej. W 2017 r. odbyły się podobne. Wówczas ćwiczenia dotyczyły jednak współpracy w zakresie obrony infrastruktury energetycznej.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

F-15EX Eagle II. Fot./USAF/Tech. Sgt. John Raven.

US Air Force oficjalnie prezentuje Boeinga F-15EX Eagle II

W bazie lotniczej Eglin na Florydzie odbyła się uroczystość prezentacji pierwszego wielozadaniowego samolotu bojowego ...

Wycofanie fregaty Scirocco

Marina Militare, po niemal 37 latach służby, wycofała fregatę rakietową Scirocco (F 573). Jest ...

Rosyjska Flota Bałtycka z nowymi okrętami podwodnymi

Flota Bałtycka już wkrótce może otrzymać serię konwencjonalnych okrętów podwodnych projektu 636.3 (określanych powszechnie ...