Szósty satelita AEHF na orbicie

Satelity AEHF wykorzystywane są również przez sojuszników Stanów Zjednoczonych – Kanadę, Wielką Brytanię, Australię i Holandię. Fot./ULA

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych (USSF) umieściły na geostacjonarnej orbicie okołoziemskiej satelitę AEHF-6.

Satelitę wyniosła rakieta Atlas V (551) należącej do konsorcjum ULA (United Launch Alliance). Start odbył się z kompleksu startowego SLC-41 (Space Launch Complex 41) na przylądku Canaveral.

Czytaj także: Zwiększanie możliwości satelitów komunikacyjnych USAF

AEHF-6 to szósty i ostatni satelita wojskowej konstelacji komunikacyjnej (SATCOM) działającej na falach milimetrowych (EHF – Extremely High Frequency). Satelity AEHF zbudowały wspólnie przez firmy Lockheed Martin oraz Northrop Grumman. Zapewniają bezpieczną łączność głosową i transfer danych na rzecz Pentagonu, Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) oraz prezydenta i rządu Stanów Zjednoczonych.

Stanowią bezpośrednią platformę komunikacji pomiędzy czynnikami decyzyjnymi, a amerykańskimi siłami strategicznymi uzbrojonymi w broń jądrową. Konstelacja AEHF zastąpiła w tej funkcji konstelację satelitów Milstar, od której jest przynajmniej dziesięć razy szybsza i znacznie wydajniejsza. Satelity AEHF wykorzystywane są również przez sojuszników Stanów Zjednoczonych – Kanadę, Wielką Brytanię, Australię i Holandię.

Czytaj także: Laserowa komunikacja dla bezzałogowców

Budowa konstelacji AEHF trwała przez dziesięć lat. Pierwszy satelita – AEHF-1 – trafił na orbitę 14 sierpnia 2010 r. Kolejne satelity umieszczano na orbicie w latach: 2012, 2013, 2018 oraz 2019. Po wyniesieniu satelity AEHF-6 rozpoczął się okres około 150 dni przeznaczonych na precyzyjne jego ustawienie na orbicie oraz fazę testów. Jeśli satelita będzie działał poprawnie zostanie następnie przekazany dowództwu operacji kosmicznych (USSPACECOM) do służby operacyjnej. Koszt budowy i wyniesienia AEHF-6 zamknął się w kwocie 1,4 mld dol.. Cała konstelacja ma pozostać w służbie przez nie mniej niż czternaście lat.

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Nieoceniona obopólna współpraca

Sektor kosmiczny jest silnie związany ze światem nauki. Misje naukowe – najambitniejsze przedsięwzięcia, dzięki ...

Grecja zwiększy wydatki obronne?

Minister finansów Grecji Christos Staikouras zapowiedział w wywiadzie telewizyjnym, że Grecja jest gotowa wydać ...

Amerykańskie F-35A ponownie na Bliskim Wschodzie

US Air Force przebazowała do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A ...