Zwiększanie możliwości satelitów komunikacyjnych USAF

Satelity zapewniają 75 proc. szerokopasmowej komunikacji taktycznej oraz komunikację dla systemu dowodzenia, kontroli, zwiadu, wywiadu i rozpoznania (C4ISR). Fot./Boeing

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) zapowiadają, że najnowszy, jedenasty satelita komunikacyjny dwukrotnie zwiększy możliwości konstelacji Wideband Global SATCOM (WGS).

Konstelacja WGS składa się obecnie z dziesięciu satelitów wyprodukowanych przez firmę Boeing. Umieszczone na orbicie geostacjonarnej zapewniają szerokopasmowy transfer obrazu, dźwięku i danych oraz komunikację głosową na rzecz Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Satelity zapewniają 75 proc. szerokopasmowej komunikacji taktycznej. Zapewniają także komunikację dla systemu dowodzenia, kontroli, zwiadu, wywiadu i rozpoznania (C4ISR).

Czytaj także: Rosyjski satelita atakuje

Konstelacja Wideband Global SATCOM (WGS)

Pierwszy satelita konstelacji zawisł na orbicie w kwietniu 2008 r. Dziewiątego satelitę umieszczono w marcu 2017 r., natomiast dziesiątego – 15 marca 2019 r.  Satelita WGS-10 został oficjalnie przekazany dowództwu kosmicznemu sił powietrznych AFSPC (Air Force Space Command) w lipcu 2019 r. W listopadzie AFSPC włączyło satelitę do służby operacyjnej.

Satelity od WGS-1 do WGS-9 wykonują transmisję do urządzeń końcowych w paśmie częstotliwości do 4.410 GHz, natomiast satelita WGS-10 – do 8.088 GHz. Konstelacja może zapewnić prędkości transmisji rzędu 6-11 Gb/s.

Czytaj także: Rakiety, satelity, drony. IAI kusi technologiami

System WGS może generować wiązki w paśmie X oraz w paśmie Ka, przy czym „pokrycie” całej powierzchni Ziemi jest realizowane w paśmie X. Zastosowanie technologii skanowania fazowego pozwala na sterowanie i kształtowanie wiązek oraz skupianie ich w zależności od konkretnych potrzeb.

Według pierwotnego założenia programu budowanie konstelacji miało zakończyć się na dziesięciu satelitach. Siły powietrzne planowały, że później albo zakupią nowy system komunikacji, albo wykorzystają istniejące rozwiązania komercyjne. W 2018 r. kongresmani zdecydowali jednak, że siły powietrzne powinny zakupić dwa kolejne satelity.

WSG-11 i WSG-12

W kwietniu 2019 r. Boeing otrzymał warty 605 mln dol. kontrakt na budowę jedenastego satelity. WSG-11 ma zostać umieszczony na orbicie w listopadzie 2023 r.

Nowy satelita WGS-11 ma zapewniać większą przepustowość łącza szerokopasmowego oraz większą siłę sygnału. Ma zostać umieszczony na orbicie w 2023 r. Fot./Boeing

Satelita w ostatnim czasie przeszedł pozytywnie przez ocenę systemów pokładowych i rozpoczęto produkcję jego podzespołów. WSG-11 to nowa wersja modelu 702, na bazie którego budowane są satelity WSG. Satelita ma zapewniać większą przepustowość łącza szerokopasmowego oraz większą siłę sygnału. W konstrukcji WSG-11 połączono najnowsze rozwiązania komercyjne z technologiami wojskowymi zwiększającymi wytrzymałość fizyczną i odporność systemów na ewentualne zakłócanie. Są to m.in. technologie opracowywane wspólnie przez Boeinga i siły powietrzne w ramach programów: MAJE (Mitigation and Anti-Jam Enhancement) oraz PTES (Protected Tactical Enterprise Service).

Czytaj także: Indie mają broń przeciw satelitom

MAJE to komponent naziemny, który wykorzystuje możliwości konstelacji WGS do geolokacji sygnału zakłócającego oraz inicjuje odpowiednią zmianę charakterystyki wiązki w celu zniwelowania efektów zakłócania. PTES to również system naziemny, który może wykorzystywać konstelację WGS do szerokopasmowej transmisji tzw. chronionego sygnału taktycznego (PTW – Protected Tactical Waveform), czyli jednego z odpornych na zakłócanie  sygnałów wykorzystywanych przez Pentagon.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

MON nie dostał zaproszenia do Moskwy

Resort obrony nie otrzymał żadnego zaproszenia ze strony rosyjskiej w sprawie ewentualnego udziału polskich ...

Analiza Radaru: Marines bez czołgów. Co przyniesie reforma korpusu?

Dowódca Korpusu Piechoty Morskiej USA gen. David H. Berger poinformował na łamach dziennika „Wall ...

Indie kupią amerykański sprzęt wojskowy za miliardy dolarów

Wizyta prezydenta USA w Indiach to okazja nie tylko do rozmów dyplomatycznych, ale także ...