Wspólne ćwiczenia rosyjsko-tadżyckie. Fot./ mil.ru.

Tadżykistan dostał bezpłatnie broń i sprzęt za ponad 5 mln dol.

Ceremonia przekazania prezentów odbyła się na lotnisku Hisar, kilka kilometrów na południowy zachód od stolicy kraju Duszanbe. Rosyjscy wojskowi oddawali sprzęt używany zakończonych właśnie ćwiczeniach państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) „Niewzruszone braterstwo 2019”. Brało w nich udział ponad 3,5 tys. żołnierzy z Rosji, Tadżykistanu, Kirgizji, Białorusi, Armenii i Kazachstanu.

Tadżykistan dostał m.in. stację radiolokacyjną oraz patrolowe wozy opancerzone BRDM-24.

Czytaj także: Rosja protestuje z powodu przetargu na broń

Poprzednio prezenty Duszanbe dostało w lutym. Były to również stacje radiolokacyjne za ponad 9 mln dol. W rosyjskim ministerstwie obrony informowano wtedy, że przekazanie odbyło się „w ramach Programu modernizacji sił zbrojnych Tadżykistanu”. Rosyjscy wojskowi oświadczyli z kolei, że program „jest kluczowym instrumentem podniesienia zdolności bojowej sojusznika w regionie środkowoazjatyckim”.

Podczas obecnego przekazania sprzętu dowódca rosyjskiego Centralnego Okręgu Wojskowego, generał Aleksandr Łapin powiedział, że Moskwa uważa Tadżykistan za „najważniejszego sojusznika w regionie”.

Czytaj także: Rosja zmodernizuje armię Abchazji

Tadżycka armia liczy około 8,5-9 tys. żołnierzy. Dodatkowo w policyjnej Gwardii Narodowej jest ok.7 tys. Główne siły to trzy brygady zmotoryzowane, dwie brygady mobilne (szturmowa i szybkiego reagowania) oraz pułk pancerny i pułk artyleryjski. Posiadają m.in. ponad trzydzieści radzieckich czołgów starszych typów (T-62 i T-72) oraz ponad trzydzieści bojowych wozów piechoty.

Latem szef kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa, gen. Nikołaj Patruszew zapowiedział, okazanie pomocy materialnej tadżyckiej armii. Według niego „główne zagrożenia pochodzą z północnych prowincji Afganistanu (z którym graniczy Tadżykistan-red.), gdzie obserwowana jest aktywizacja grup terrorystycznych. Oprócz tego bojówkarze powracają z Syrii i Iraku, zarówno do Afganistanu, jak i republik Azji Środkowej”.

W 2012 r. Rosja przyjęła program pomocy armii tadżyckiej i po 2014 r. przekazała mu sprzęt wojskowy wart ponad 122 mln dol.

Czytaj także: Rosja chce lotniskowca. Nie ma tylko pieniędzy

W samej republice od 1991 r. stacjonują wojska rosyjskie. Najpierw 201 dywizja zmechanizowana, a obecnie „201 rosyjska baza wojenna”. W Duszanbe i Bochtarze (wcześniej również w Kulabie) znajduje się ok. 7 tys. rosyjskich żołnierzy – największe takie zgrupowanie poza granicami Rosji. Dodatkowo 200-300 rosyjskich oficerów i instruktorów służy w tadżyckiej straży granicznej jako doradcy (wcześniej była to Pograniczna Grupa w Tadżykistanie). Zaangażowani są głównie w patrolowanie rzeki Piandży na granicy z Afganistanem.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

MSBS Grot. Fot./WOT

Postępy programu karabinków MSBS Grot

Inspektorat Uzbrojenia i, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Fabryka Broni “Łucznik”‒Radom udzieliły informacji na ...

Czy Włochy przystąpią do programu MGCS?

Giulio Calvisi, wiceminister obrony Republiki Włoskiej, w odpowiedzi na interpelację senator Isabelli Rauti z ...