Rosja protestuje z powodu przetargu na broń

Karabin snajperski ORSIS T-5000. Fot./Vitaly V.Kuzmin/wikimedia

Moskwa skieruje dyplomatyczną notę protestu do swego armeńskiego sojusznika.

Jeszcze maju ministerstwo obrony Armenii przeprowadziło przetarg o wartości kilku milionów dolarów na dostawy broni strzeleckiej. Do udziału w nim zgłosiła się rosyjska firma ORSIS „(Orużiejnyje Sistiemy”), wchodząca w skład holdingu „Protechnologia”.

Czytaj także: Rosja Chinom: kradzione nie tuczy

ORSIS specjalizuje się w produkcji karabinów wyborowych oraz przyrządów optycznych. Ma już za sobą wiele dostaw sprzętu do do Erywania. Firma jest bardzo znana. Jeszcze w 2013 r., aktor Steven Seagal zgodził się zostać ambasadorem marki i działać na rzecz zniesienia amerykańskich restrykcji na import rosyjskiej broni strzeleckiej (ORSIS taką również produkuje).

Jednak władze Armenii zerwały przetarg, a samą rosyjską firmę wpisały na listę „nieuczciwych dostawców”. Jednocześnie w sierpniu w Erywaniu wszczęto śledztwo w sprawie „niedbałości w wykonywaniu obowiązków służbowych”. Prowadzi je główna prokuratura wojskowa – jednak nieznane są jego szczegóły.

Czytaj także: Rosja planuje budowę dwóch okrętów desantowych

Rosyjska strona twierdzi, że od Ormianie „bez podania przyczyn” zażądali wpłacenia zastawu jako gwarancji udziału w przetargu „choć taka wpłata może mieć miejsce tylko gdyby firma wygrała przetarg i odmówiła jego wykonania”. Nieznana jest jednak pozycja armeńskiej strony.

Obecnie sprawa skończyła się dyplomatyczną notą protestu.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Armenia zbroi się w Rosji

Armenia czeka na pierwsze z 12 wielozadaniowych myśliwców Su-30. Pierwsza partia samolotów może dotrzeć do ...

Niemcy dołączają do programu TWISTER. Rys./MBDA

Niemcy dołączyli do programu europejskiej tarczy antyrakietowej

Republika Federalna Niemiec dołączyła do europejskiego programu TWISTER. TWISTER, czyli Timely Warning and Interception ...

Pål Bratlie: Na MSPO z dumą prezentujemy pociski NSM

Prezentujemy system, który z powodzeniem dostarczyliśmy do Polski. Chcielibyśmy sprzedać więcej pocisków, by jeszcze ...