Robotyzacja wkracza do rosyjskich wojsk pancernych

Czołg T-72B3, który stanie się podstawa pancernych robotów. Fot./Wikipedia/Vitaly V.Kuzmin.

Trwają prace nad stworzeniem elektrycznych pojazdów wojskowych i robotów na bazie czołgów T-72.

– Elektryczna trakcja pozwoli na skryte, bezszelestne zajęcie pozycji ogniowych – powiedział w wywiadzie dla „Krasnoj Zwiezdy” dowódca rosyjskich wojsk lądowych, generał armii Oleg Saliukow.

– Są już określone prace wstępne – dodał enigmatycznie.

Czytaj także: Rosja: sześć nowych okrętów podwodnych

Z wypowiedzi nie wynika jasno, czy pojazdy będą całkowicie elektryczne, czy też hybrydowe. Według niego „trwają także prace nad wykorzystanie w wojskach napędów hybrydowych z przekładniami elektrycznymi oraz transformatorami o bardzo dużej pojemności”.

Dowódca rosyjskich wojsk lądowych nie podał jednak gdzie i jak długo prowadzone są badania. Nie wiadomo także, czy mówimy o projekcie, czy może już pracach konstruktorskich. Przyszłe pojazdy mają też „zapewnić użycie nowoczesnego oraz perspektywistycznego uzbrojenia”.

Generał Saliukow poinformował również o pacach konstruktorskich nad stworzeniem „ciężkiego i średniego bojowego kompleksu robototechnicznych”. Już miesiąc wcześniej minister obrony Siergiej Szojgu odwiedzał zakłady „Urałwagonzawod” w Niżnim Tagile. Podczas wizyty prezentowano m.inrobototechniczne (bezzałogowe – red.) kompleksy bojowe ciężkiej klasy na bazie czołgu T-72”.

Czytaj także: Rosja: kolejny pułk pancerny na zachodniej granicy

– Każdy kompleks będzie miał osobne przeznaczenie bojowe. Jeden to bezzałogowa maszyna bojowa z ciężkim uzbrojeniem. Drugi to bezzałogowa maszyna bojowa z automatycznymi działkami – poinformowano w komunikacie producenta.

Zgodnie z zamówieniem ministerstwa obrony maszyny powinny wytrzymać „trafienie 10-15 granatami z ręcznej wyrzutni granatów, najazd na minę i prowadzić ogień zgodnie z zadanymi celami”.

Jednocześnie „Urałwagonzawod” opracowuje „mobilny punkt dowodzenia na odległość”. Mowa o pojeździe, który będzie dowodził i kierował robotami-czołgami. Pojazd również powstaje na podwoziu czołgu T-72. „Punkt dowodzenia” miałby kierować plutonem w skład którego weszłyby cztery bojowe maszyny z różnym uzbrojeniem. Kierowałby plutonem w promieniu do 3 kilometrów.

Czytaj także: Rosja planuje budowę dwóch okrętów desantowych

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykanie podejrzewają, że Rosja prowadzi tajne testy nuklearne

Taką sugestię wysunął szef Agencji Wywiadu Obronnego USA, generał Robert Ashley. – Stany Zjednoczone ...

Pierwszy CMV-22B przybył do Patuxent River

Bell/Boeing przekazał do testów operacyjnych pierwszy egzemplarz samolotu transportowego pionowego startu i lądowania CMV-22B ...

Kto dostarczy amunicję do polskich jastrzębi?

Pięciu oferentów zgłosiło się do przetargu na dostawę amunicji do działek wielozadaniowych samolotów bojowych ...