Rosyjskie rakiety spadają na Cypr

Fot./Youtube

Po północy 1 lipca nad północnym Cyprem eksplodowała rakieta. Prawdopodobnie rosyjska.

20 kilometrów od Nikozji, na tureckiej stronie wyspy, spadł nieznany pocisk. Od wybuchu zapaliły się miejscowe zarośla. Odłamki, na których były rosyjskie napisy, znajdowano w promieniu 20 kilometrów, m.in. pobliżu miejscowości Dikmen, Taskent i Goernec.

Miejscowe władze twierdzą, że rakieta eksplodowała w powietrzu. Mieszkańcy którzy to wiedzieli mówią o trzech wybuchach. Eksperci sądzą, że zadziałał system samozniszczenia pocisku.

Czytaj także: Chrzest bojowy brytyjskich F-35B

Według izraelskich mediów rakietę wystrzelili Syryjczycy z posiadanych rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej S-200 lub S-300. Podobno próbowali trafić izraelskie samoloty atakujące cele w pobliżu Damaszku i Hims.

Kilka minut po eksplozji rakiety nad tym rejonem Cypru przeleciał rejsowy samolot rosyjskiego „Aerofłotu” z Tel Awiwu do Moskwy. Do nieszczęścia nie doszło prawdopodobnie dlatego, że samolot wystartował z Izraela z 16-minutowym opóźnieniem.

Izraelscy eksperci twierdzą, że odpierając ataki samolotów Syryjczycy nie używali kompleksów S-300 lecz S-200. Syryjska armia miała rozmieścić wcześniej cztery baterie rakiet S-300 w okolicach atakowanego w nocy 1 lipca Hims oraz Hamy. Zarówno w jednych, jak i drugich zasięg rakiet wynosi około 300 kilometrów. Odległość od syryjskiego wybrzeża do rejonu upadku rakiety na Cyprze wynosi około 170 kilometrów.

Czytaj także: Rosyjskie „Iskandery” w Syrii

17 września 2018 r., również odpierając atak izraelskich samolotów, Syryjczycy zestrzelili rosyjski samolot Ił-20 zabijając 15 osób. Strzelano pociskami z systemu S-200. Wszyscy Rosjanie byli prawdopodobnie pracownikami lub oficerami wywiadu elektronicznego. Kreml jednak obarczył winą za katastrofę nie Damaszek lecz Izrael.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Nowości brytyjskiego programu Wedgetail

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o postępach programu pozyskania pięciu nowych samolotów wczesnego ostrzegania ...

PIT-RADWAR naprawi systemy Zenit

2. Regionalna Baza Logistyczna z Warszawy podpisała umowę z PIT-RADWAR dotyczącą usługi naprawy głównej ...

Znaki zapytania w planie modernizacji

Kupimy samoloty wielozadaniowe i być może pozyskamy okręt podwodny. Co jeszcze wiemy po ogłoszeniu ...