Wielka Brytania zwiększa wydatki obronne

Brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth. Fot./Bloomberg

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, zapowiedział największy wzrost wydatków obronnych od czasów zimnej wojny.

– To koniec ery odwrotu – zapowiedział Johnson.

Warto tutaj zaznaczyć, że wzrost wydatków zaplanowano pomimo gospodarczych problemów Wielkiej Brytanii spowodowanych tak przez brexit, jak i pandemię Covid-19. Kwota jest znacząca. Wydatki militarne na Wyspach wzrosną o dodatkowe 16,5 mld funtów na przestrzeni najbliższych czterech lat.

Dodatkowe pieniądze pozwolą Wielkiej Brytanii na rozwój kilku kluczowych projektów. Pierwszym z wymienionych jest stworzenie dowództwa wojsk kosmicznych. Kolejny to projekt budowy wojsk cybernetycznych oraz stworzenia agendy zajmującej się pracami nad rozwoje sztucznej inteligencji.

Czytaj także: Wielka Brytania tworzy cyberarmię

Bardziej tradycyjnym beneficjentem większego budżetu będzie Royal Navy. Zgodnie z zapowiedzią marynarka ma odzyskać status „najpotężniejszej w Europie”. Pomóc w osiągnięciu celu ma budowa 13 nowych fregat, a także zobowiązanie do inwestycji w nowe typy okrętów.

– Czasy cięć w wydatkach obronnych się skończyły – powiedział Johnson w parlamencie. – Nasze bezpieczeństwo za 20 lat zależy od decyzji, jakie podejmujemy dzisiaj. Sytuacja na arenie międzynarodowej jest dzisiaj bardziej niebezpieczna niż kiedykolwiek od czasów zimnej wojny – dodał.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kontrakt na USCGC Chase

Stocznia Eastern Shipbuilding Group podpisała kontrakt z US Coast Guard dotyczący budowy i dostawy ...

Bułgaria dołączy do rodziny F-16

17 czerwca władze Bułgarii otrzymały dokument LoA (Letter of Acceptance). To umożliwia zakup wielozadaniowych ...

Oddziały kontrterrorystów zamawiają nową broń

Komenda Główna Policji podpisała umowy na dostawy partii automatycznej broni strzeleckiej dla jednostek kontrterrorystycznych. ...