Wielka Brytania zwiększa wydatki obronne

Brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth. Fot./Bloomberg

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, zapowiedział największy wzrost wydatków obronnych od czasów zimnej wojny.

– To koniec ery odwrotu – zapowiedział Johnson.

Warto tutaj zaznaczyć, że wzrost wydatków zaplanowano pomimo gospodarczych problemów Wielkiej Brytanii spowodowanych tak przez brexit, jak i pandemię Covid-19. Kwota jest znacząca. Wydatki militarne na Wyspach wzrosną o dodatkowe 16,5 mld funtów na przestrzeni najbliższych czterech lat.

Dodatkowe pieniądze pozwolą Wielkiej Brytanii na rozwój kilku kluczowych projektów. Pierwszym z wymienionych jest stworzenie dowództwa wojsk kosmicznych. Kolejny to projekt budowy wojsk cybernetycznych oraz stworzenia agendy zajmującej się pracami nad rozwoje sztucznej inteligencji.

Czytaj także: Wielka Brytania tworzy cyberarmię

Bardziej tradycyjnym beneficjentem większego budżetu będzie Royal Navy. Zgodnie z zapowiedzią marynarka ma odzyskać status „najpotężniejszej w Europie”. Pomóc w osiągnięciu celu ma budowa 13 nowych fregat, a także zobowiązanie do inwestycji w nowe typy okrętów.

– Czasy cięć w wydatkach obronnych się skończyły – powiedział Johnson w parlamencie. – Nasze bezpieczeństwo za 20 lat zależy od decyzji, jakie podejmujemy dzisiaj. Sytuacja na arenie międzynarodowej jest dzisiaj bardziej niebezpieczna niż kiedykolwiek od czasów zimnej wojny – dodał.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Sejm pyta MON o okręty klasy LCS

Na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano interpelację poselską (wysłaną 24 lipca) dotyczącą potencjalnego zakupu przez ...

Wahadłowiec X-37B pobił rekord przebywania na orbicie

Eksperymentalny, bezzałogowy pojazd kosmiczny Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych X-37B OTV (Orbital Test Vehicle) pobił ...

Tajny Program Rozwoju Sił Zbrojnych podpisany

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w środę dokument ustanawiający program rozwoju sił zbrojnych, ...