Pełnomorski patrolowiec HMS Medway. Fot./Royal Navy.

W stoczni w Chatham odbyła się uroczystość wcielenia do służby w Royal Navy okrętu patrolowego HMS Medway (P223). Drugiej jednostki typu River Batch 2, zbudowanej na zamówienie Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii przez koncern BAE Systems.

Kontrakt na budowę jednostki podpisano w sierpniu 2014 r. Uroczyste rozpoczęcie budowy miało miejsce 8 czerwca 2015 r. Wodowanie odbyło się 23 sierpnia 2017 r.

Czytaj także: Brytyjki lotniskowiec wyszedł w morze

Portem macierzystym patrolowca będzie baza w Portsmouth. Łącznie Royal Navy wcieli do służby pięć patrolowców typu River Batch 2. Podstawowym zadaniem okrętu będzie dozór obszarów morskich, w tym morskiej strefy ekonomicznej. Jednostki mogą także pełnić udział w operacjach o niskiej intensywności. Wszystkie są budowane w stoczni koncernu BAE Systems w Glasgow.

W długofalowych planach Royal Navy patrolowce typu River Batch 2, okręty o wyporności 2000 ton i długości 90,5 m, mają stanowić uzupełnienie dla zaawansowanych fregat typów 26 i 31, znajdujących się w budowie bądź czekających jeszcze na zamówienie (typ 31). Jak się okazuje, choćby na przykładzie ostatniego kryzysu w basenie Zatoki Perskiej, Brytyjczycy nie są jednak skłonni do wysyłania słabo uzbrojonych okrętów patrolowych w tak zapalny rejon świata.

Czytaj także: Ruszają prace nad nową brytyjską fregatą

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Cień pechowego „Gawrona” wciąż prześladuje „Ślązaka”

Jeszcze w tym miesiącu, po 18 latach od rozpoczęcia budowy, do szyku marynarki powinien ...

Więcej urządzeń noktowizyjnych z PCO

Inspektorat Uzbrojenia zakończył negocjacje z warszawskim PCO dotyczących rozszerzenia zamówień na urządzenia noktowizyjne dla ...

Finlandia zwiększy wydatki obronne?

Ministerstwo Obrony Finlandii opublikowało projekt swojego budżetu na rok 2021. Miałby on wynosić 4,87 ...