Ruszają prace nad nową brytyjską fregatą

Wizja fregaty Typu 26. Rys./BAE Systems.

W stoczni koncernu BAE Systems w Govan odbyła się uroczystość palenia blach do budowy fregaty HMS Cardiff. Drugiej jednostki Typu 26 budowanej na zamówienie Royal Navy.

Biorąca udział w uroczystości Anne-Marie Trevelyan, minister odpowiedzialna za zamówienia obronne, uruchomiła plazmową przecinarkę, poddając obróbce arkusz blachy przeznaczonej na konstrukcję zbiornika paliwa okrętu.

Czytaj także: Banderę podniesie kolejny HMS Warspite

BAE Systems podpisał kontrakty na budowę trzech pierwszych fregat tego typu. Równolegle trwają negocjacje nad uruchomieniem prac przy drugiej transzy okrętów. Obejmie ona kolejne pięć okrętów.

Anne-Marie Trevelyan, minister odpowiedzialna za zamówienia obronne, uruchomiła plazmową przecinarkę, poddając obróbce arkusz blachy przeznaczonej na konstrukcję okrętowego zbiornika paliwa. Fot./BAE Systems.

Cała seria ma zastąpić obecnie eksploatowane fregaty Typu 23. Wszystkie otrzymały nazwy na część miast w Wielkiej Brytanii.

Obecnie w Govan prowadzone są także prace przy pierwszej jednostce. Przyszły HMS Glasgow znajduje się na etapie budowy pierwszych bloków kadłuba (budowa rozpoczęła się w 2017 r.). Rozpoczęcie prób prototypowej fregaty zaplanowano na 2025 r., a wejście do służby na 2027 r.

Czytaj także: Brytyjskie samoloty F-35B polecą na Cypr

Poza Royal Navy projekt fregat Typu 26 został już wybrany przez dwie inne marynarki wojenne. Australia zadeklarowała budowę dziewięciu sztuk, które powstaną na Antypodach, a Kanada do piętnastu. Dodatkowo BAE Systems i rząd Wielkiej Brytanii promują projekt w innych państwach, w tym Nowej Zelandii.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejna partia Rubinów dla Wojska Polskiego

Inspektorat Uzbrojenia zamówił partię celowników termowizyjnych SCT Rubin w należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ...

Wakacyjna oferta MON. Zostań żołnierzem na jeden dzień

Gdzie można się zgłosić, aby na próbę sprawdzić jak wygląda służba wojskowa? Oto nasz ...

Kłopot Airbusa. A400M wymaga programu naprawczego

Airbus podpisał porozumienie z agencją OCCAR w sprawie planu dotyczącego produkcji i rozwoju samolotów ...