Pierwsza misja A400M Atlas w roli powietrznego tankowca

Samolot transportowy Airbus A400M niemieckiego lotnictwa wojskowego podczas prób uzupełniania paliwa w powietrzu samolotów bojowych Typhoon i Tornado. Fot./Luftwaffe.

Do Jordanii przebazowano średni samolot transportowy A400M Atlas należący do Luftwaffe. Jego głównym zadaniem będzie pełnienie roli samolotu tankowania powietrznego.

Samolot będzie wspierać lotnictwo koalicji uczestniczące w działaniach przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Jest to pierwsza misja A400M w roli maszyny tankowania powietrznego.

Samolot dysponuje dwoma podskrzydłowymi zasobnikami z giętkimi przewodami tankującymi. To oznacza, że będzie mógł wspierać samoloty bojowe i śmigłowce dysponujące właśnie taką opcją. Mowa przede wszystkim o maszynach europejskich oraz należących do lotnictwa morskiego oraz piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych. Instalację do takiego tankowania posiadają także wszystkie typy śmigłowców z instalacją do uzupełniania paliwa w locie.

Czytaj także: Kłopot Airbusa. A400M wymaga programu naprawczego

A400M ma jednak, głównie, współpracować z maszynami Tornado należącymi do Luftwaffe, które z jordańskiej bazy Al-Azrak wykonują loty rozpoznawcze na rzecz sił koalicji. Według komunikatu, misja ma potrwać kilka tygodni i przynieść cenne doświadczenia na przyszłość. Dotychczas Luftwaffe realizowała próby i ćwiczenia w uzupełnianiu paliwa w powietrzu z A400M z wykorzystaniem samolotów Panavia Tornado i Eurofighter Typhoon.

Samolot transportowy Airbus A400M niemieckiego lotnictwa wojskowego podczas prób uzupełniania paliwa w powietrzu samolotów bojowych Typhoon i Tornado. Fot./Luftwaffe.

Luftwaffe są największym użytkownikiem samolotów Airbus A400M Atlas. W czerwcu Niemcy odebrali 30. seryjny egzemplarz, a zarazem piąty w tym roku. Łącznie zamówili ich 53, ale ich uzupełnieniem będzie kilka maszyn Lockheed Martin C-130J Super Hercules, które będą służyć do wsparcia działań jednostek specjalnych.

Czytaj także: Samoloty Airbusa coraz bliżej Kanady

Od początku programu A400M Airbus zakładał, że obok zadań transportowych, drugim najważniejszym będzie uzupełnianie paliwa w powietrzu.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja zakończyła dostawy Su-35 do Chin

Rosja potwierdziła zakończenie dostaw myśliwców wielozadaniowych Suchoj Su-35 do Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. ...

Patrioty bez osłony nie przetrwają. Ochroni je rakietowa Narew?

Warte dziesiątki miliardów złotych zestawy Patriotów - wyrzutnie, radary, stanowiska dowodzenia tarczy powietrznej Wisła, ...

T-X wychodzi z cienia

Koncern Boeing zaprezentował dziennikarzom aktualny status programu odrzutowego samolotu szkolenia zaawansowanego T-X dla US ...