Ruszają prace nad laserem dla US Army

Koncepcyjna wizja systemu laserowego o mocy 100 kW montowanego na trzyosiowym samochodzie ciężarowym przystosowanym do poruszania się w trudnym terenie. Fot./Lockheed Martin

Firma Dynetics będzie odpowiedzialna za budowę pierwszego lasera o mocy 100 kilowatów przeznaczonego dla Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych.

Umowa, którą podpisano 15 maja, warta jest 130 mln dol. Porozumienie zakłada opracowanie systemu laserowego o mocy, którą eksperci określają już jako dostatecznie dużą by klasyfikować takie urządzenie jako pełnoprawna broń, a nie jedynie jako kolejną platformę badawczo-rozwojową. Zamawiającym jest US Army Space and Missile Defense Command/Army Forces Strategic Command’s (USASMDC/ARSTRAT), a urządzenie otrzymało nazwę High Energy Laser Tactical Vehicle Demonstrator (HEL TVD).

Dynetics jest głównym wykonawcą programu i odpowiada za integrację i testy podzespołów. Zespół firm, które wezmą udział w budowie urządzenia, jest jednak znacznie większy. Wśród nich znalazł się Lockheed Martin od dawna inwestujący w programy laserowe. Firma dostarczyła US Army laser o mocy 60kW. Firma będzie odpowiedzialna za integrację systemu laserowego, dostawę podsystemów, optymalizację osiągów modułu laserowego, systemów zasilania i chłodzenia oraz interfejsów używanych przez operatorów urządzenia.

Kolejną dużą firmą biorącą udział w programie jest Rolls-Royce LibertyWorks, która zaprojektuje i zintegruje system zarządzania energią oraz chłodzeniem urządzenia tak, by osiągnąć zakładane w wymaganiach poziomy mocy lub by je nawet przekroczyć. W przypadku systemów tego typu kluczowe jest dostarczenie odpowiednio dużej ilości energii elektrycznej jak i schłodzenie całego urządzenia, a wszystko winno mieścić się w bardzo kompaktowej, gdyż przystosowanej do szybkiego transportu, formie. Kluczowe jest tutaj również osiąganie odpowiednich poziomów mocy w krótkim czasie po to, by rozpoczęcie prowadzenia ognia następowało możliwie szybko po osiągnięciu pozycji bojowej.

Dotychczas używany bojowo laser miał moc 30kW i był zainstalowany na okręcie USS Ponce. Poza tym również Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych testuje obecnie systemy laserowe, ale o znacznie mniejszej mocy, bo zaledwie 2 kW i przeznaczone do niszczenia niewielkich aparatów bezzałogowych.

Z kolei US Army ma doświadczenia z systemami laserowymi montowanymi na transporterach opancerzonych Stryker o nieco większej mocy, bo wynoszącej 5 kW, ale już planowane są systemy osiągające nawet 50 kW. System, który dostarczy grupa firm pod przewodnictwem Dynetics będzie zatem najmocniejszym rozwiązaniem, które będzie miało szansę na szybką ścieżkę testów i ewentualne wprowadzenie do linii.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Karabinki dla Australian Army

Ministerstwo Obrony Australii podpisało kontrakt na dostawę 8500 5,56×45 mm karabinków automatycznych EF88. Broń ...

F-15EX Eagle II. Fot./USAF/Tech. Sgt. John Raven.

US Air Force oficjalnie prezentuje Boeinga F-15EX Eagle II

W bazie lotniczej Eglin na Florydzie odbyła się uroczystość prezentacji pierwszego wielozadaniowego samolotu bojowego ...

Wielka Brytania tworzy cyberarmię

Brytyjski resort obrony przeznaczy 22 mln funtów na utworzenie sieci wojskowych centrów operacji cybernetycznych. ...