Amerykańskie bombowce strategiczne w Europie

B-52 Stratofortress. Fot./Bloomberg

Do brytyjskiej bazy lotniczej Fairford (w centralnej Anglii) przyleciało sześć amerykańskich bombowców strategicznych.

Samoloty B-52 Stratofortress przerzucono z bazy Barksdale w Luizjanie, gdzie znajduje się Główne Dowództwo Uderzeniowe amerykańskiego lotnictwa.

Gazeta amerykańskiej armii „Stars and Strips” pisze, że odbyło się to w ramach operacji NATO „Atlantic Resolve”. Jest to odpowiedź na „wzrastającą wojskową aktywność i agresywne działania Moskwy”. Amerykańskie samoloty mogą być uzbrojone w pociski manewrujące z głowicami jądrowymi.

Pojawieniu się pierwszych samolotów B-52 Stratofortress w Wielkiej Brytanii w czwartek i piątek towarzyszyły informacje rosyjskiego ministerstwa obrony o ich lotach w kierunku wybrzeża obwodu kaliningradzkiego. Jeden lub dwa samoloty miały przelecieć znad Szkocji poprzez Morze Północne nad terytorium Niemiec. Później, w pobliżu wyspy Rugia, wyszły nad Morze Bałtyckie. Lecąc wzdłuż polskiego wybrzeża zbliżyły się na 100-150 km do rosyjskiego brzegu. Po wykryciu przez rosyjskie środki przeciwlotnicze zawrócił do bazy w Anglii.

Poprzedni raz amerykańskie bombowce strategiczne pojawiły się w Europie w maju 2017 r. na manewry NATO. Rosyjskie media twierdzą, że obecnie do sześciu maszyn może w ciągu tygodnia dołączyć kolejnych sześć. Jeśli tak się stanie, byłaby to największa operacja powietrzna w Europie z udziałem B-52 od 2003 roku. Wtedy do tej samej bazy Fairford przyleciało 20 maszyn, by wziąć udział w wojnie w Iraku.

Czytaj także: Ostatnia misja brytyjskich Tornado

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Poprad zatrzyma drony z Kaliningradu

9 samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad trafia właśnie do 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. To ...

Chiński system przeciwlotniczy dla Serbii

W serbskich mediach pojawiła się informacja o zamówieniu trzech baterii rakietowego systemu przeciwlotniczego średniego ...

Coraz bliżej największych ćwiczeń wojskowych w Polsce

Ponad 18 tysięcy żołnierzy weźmie udział w największych w tym roku wojskowych ćwiczeniach Dragon ...