Coraz bliżej tankowca Airbusa

Samolot transportowy A400M podczas przekazywania paliwa w locie myśliwcom F/A-18 A/B Hornet.

Airbus zakończył proces certyfikacji średnich samolotów transportowych A400M Atlas z modułem przekazywania paliwa w powietrzu.

Przybliża to A400M do pełnienia roli wielozadaniowego samolotu transportowo-tankującego. Certyfikowana wersja maszyny może przekazywać paliwo z wykorzystaniem giętkich przewodów tankujących znajdujących się w podskrzydłowych zasobnikach i modułu CHT w ładowni.

W ramach procesu certyfikacyjnego samolotu, które zrealizowali Hiszpanie, wykonano dziewięć lotów. Podczas nich przekazał samolotom F/A-18A/B Hornet 90 ton paliwa.

Stopniowe rozszerzanie możliwości samolotu ma związek z umowami zawartymi z dotychczasowymi odbiorcami tej maszyn, a także poszukiwaniem nowych kontrahentów spoza grona partnerów programu. Airbus liczy, że bieżący rok okaże się przełomowy i w końcu zostaną zawarte umowy z nowymi odbiorcami tych maszyn, wśród których wymienia się: Indonezje, Egipt i Meksyk.

Czytaj także: Hiszpania dołączyła do programu myśliwca przyszłości

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Silniki lotnicze do naprawy

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej rozpoczął negocjację dotyczące zawarcia umów na naprawy ...

KC-46A wracają do przewozu pasażerów i ładunków

Dowództwo US Air Force cofnęło zakaz wykorzystania wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego Boeing KC-46A Pegasus ...

21. Baza Lotnictwa Taktycznego Świdwidwinie. Fot./21. BLT.

Opóźnienia w modernizacji 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie

17. Terenowy Oddział Lotniskowy z Gdańska unieważnił postępowanie przetargowe dotyczącego I etapu modernizacji 21. ...