W komunikacie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej czytamy, że pocisk  3M22 pokonał 350 km z prędkością Ma=7 (ok. 8500 km/h) i trafił bezpośrednio w cel zlokalizowany na wybrzeżu Morza Barentsa. Informacji towarzyszył film z tej próby najnowszego rosyjskiego okrętowego pocisku rakietowego.

Prototypowa fregata projektu 22350 znajdowała się na poligonie Floty Północnej na Morzu Białym. To już co najmniej piąty test wystrzelenia Cyrkona z tego okrętu, który w sierpniu posłuży jako platforma do prób państwowych nowego systemu rakietowego. Uczestniczyć w nich będzie również wielozadaniowy okręt podwodny z napędem jądrowym K-560 Siewierodwinsk projektu 885 Jasien’. Poprzednie strzelania z Gorszkowa odbyły się w styczniu, 7 października, 26 listopada i 11 grudnia ubiegłego roku. Dwa pierwsze do celów morskich, trzecie do lądowego. Wcześniejsze próby zakładowe obejmowały odpalenia ze stendów lądowych i morskich ‒ łącznie daje to kilkanaście prób w locie.

Czytaj także: Kolejny test rosyjskiego pocisku hipersonicznego Cyrkon

System 3K22 Cyrkon jest dziełem spółki „NPO Maszynostrojenija“. Pocisk ma osiągać prędkość maksymalną Ma=8 (ok. 9800 km/h), co potwierdziły poprzednie testy. Jego zasięg oszacowano na ponad 500 km (niektóre opracowania sugerują nawet 1000 km). Jest on przewożony w pojemniku transportowo-startowym i wraz z nim umieszczany w pionowej okrętowej wyrzutnią uniwersalnej 3S14-22350 UKSK. Jednostki typu Gorszkow mają dwa moduły takich wyrzutni po osiem komór. UKSK służy też do wystrzeliwania pocisków przeciwokrętowych, manewrujących i rakietotorped systemu Kalibr-NK, jak też pocisków uniwersalnych 3M55 Oniks.

Cyrkon wejdzie do uzbrojenia fregat projektu 22350, okrętów podwodnych projektów 885 i 885M, ciężkiego krążownika z napędem jądrowym Admirał Nachimow (obecnie modernizowany wg projektu 11442M, dzięki czemu zyska taką możliwość), jak też perspektywicznych platform na- i podwodnych. Możliwe, że trafi ponadto na okręty starszej generacji przeznaczone do modernizacji.