Nosiciel atomowych Posiejdonów coraz bliżej służby

Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej odbiera okręt podwodny z napędem jądrowym K-329 Biełgorod. Jest to pierwszy nosiciel atomowych bezzałogowców podwodnych Posiejdon.

Publikacja: 04.01.2021 16:38

Ceremonia wodowania atomowego okrętu podwodnego K-329 Biełgorod w 2019 r. Fot./OSK.

Ceremonia wodowania atomowego okrętu podwodnego K-329 Biełgorod w 2019 r. Fot./OSK.

Foto: Ceremonia wodowania atomowego okrętu podwodnego K-329 Biełgorod w 2019 r. Fot./OSK.

TASS powołuje się na własne źródła w przemyśle zbrojeniowym, zaznaczając jednocześnie, że stocznia Siewmasz w Siewierodwińsku (producent okrętu), wchodząca w skład Zjednoczonej Korporacji Okrętowej (Objediniennaja sudostroitielnaja korporacyja, OSK) nie skomentowała tej sprawy. Pierwotnie planowano, że formalny odbiór okrętu nastąpi jeszcze przed końcem ubiegłego roku. Nie zdążono jednak zamknąć cyklu wszystkich badań poprzedzających odbiór.

Czytaj także: Rosja wzmacnia Flotę Pacyfiku

Niezależnie od samego okrętu, jego główny oręż – jądrowe podwodne bezzałogowce 2M39 Posiejdon – miały wejść do linii w 2021 r. Biełgoroda wytoczono z hali produkcyjnej na dok do wodowania 23 kwietnia 2019 r. Okręt zaczęto budować w 1992 r. jeszcze jako nosiciela pocisków przeciwokrętowych 3M45 systemu 3K45 Granit według proj. 949A Antiej. Budowę jednak przerwano już w 1994 r., a w 1997 r. ukończony w 75 proc. kadłub zakonserwowano. W 2000 r. postanowiono dokończyć okręt w jego oryginalnej funkcji nosiciela pocisków manewrujących w oparciu o zmodyfikowany proj. 949AM. W 2012 r. zapadła decyzja o zmianie przeznaczenia jednostki i dokończenia jej budowy w nowej roli na podstawie proj. 09852. Okręt (zarówno proj. 949A/AM) i jego obecną modyfikację zaprojektowało CKB MT Rubin z Petesburga.

"Wizje aparatu bezzałogowego Posiejdon. Rys./MO FR."

Wizje aparatu bezzałogowego Posiejdon z propagandowego filmy Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Rys./MO FR.

radar.rp.pl

Razem z uroczystością przejęcia przez WMF Rosji Biełgoroda przełożono na nowy rok analogiczne ceremonie, początkowo zaplanowane na końcówkę 2020 r. Mowa o przekazaniu flocie dwóch wielozadaniowych jednostek proj. 885M Jasień-M. Mowa o K-561 Kazań (prototyp serii zwodowany 31 marca 2017 r.) i K-573 Nowosibirsk (pierwsza seryjna, wodowanie 25 grudnia 2019 r.). Podobnie uczyniono z ceremonią planowaną dla nosiciela pocisków balistycznych proj. 955A Boriej-A Kniazia Olega.

Czytaj także: Dania wzmacnia Arktyczną flankę. Powodem Rosja

9 grudnia w wywiadzie udzielonym resortowej gazecie „Krasnaja Zwiezda” głównodowodzący Flotą Północną WMF wadm. Aleksandr Moisiejew stwierdził, że Kazań zakończy próby państwowe do końca tego roku. Wcześniej Ministerstwo Obrony FR poinformowało, że 30 listopada okręt zaliczył końcowe strzelania rakietowe na morskim poligonie na Morzu Białym. Były one zwieńczeniem ostatniego etapu prób rozpoczętych 21 listopada. Okręt najpierw wystrzelił pocisk manewrujący systemu Kalibr-PŁ, który trafił cel lądowy. Później przeprowadził strzelanie pociskiem manewrującym 3M55 Oniks przeciw celowi nawodnemu.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego