Kijów dostanie je w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative. Przyszłoroczny budżet czeka jeszcze debata w komisjach Kongresu i w samej izbie.

W ramach zeszłorocznej pomocy wojskowej Ukraina otrzymała od USA m.in. przeciwpancerne zestawy rakietowe Javelin. W sumie Kijów dostał dotychczas od Amerykanów „ponad 400 sztuk podstawowych rodzajów broni”, o czym poinformował z kolei szef uzbrojenia ukraińskiej armii, generał-major Mykoła Szewcow. Ponadto USA przekazały „ponad 9500 sztuk innych urządzeń”.

– Wśród nich są rakietowe zestawy przeciwpancerne, radiolokacyjne systemy zwalczania artylerii, drony, samochody „Hummer” różnych typów w tym opancerzone i sanitarne, radiostacje różnych typów, przybory termowizyjne i noktowizyjne, systemy antysnajperskie – powiedział generał na konferencji prasowej w Kijowie.

Nie podał jednak, w jakim czasie USA przekazały tę broń i sprzęt. Przy czym wśród amerykańskiej pomocy wojskowej nie wymienił dwóch kutrów patrolowych typu Island, które Ukraina dostała w zeszłym roku.

Czytaj także: Ukraina chce mieć rakiety średniego zasięgu