Czy KNDS opancerzy Zachodnią Europę

Francuska grupa zbrojeniowa wyspecjalizowana w produkcji broni dla wojsk lądowych Nexter i niemiecki, pancerny Krauss-Maffei Wegmann połączyły siły by pod marką KNDS France i KNDS Germany wspólnie zrealizować program MGCS którego celem jest budowa europejskiego czołgu przyszłości.

Publikacja: 31.12.2023 23:00

Czy KNDS opancerzy Zachodnią Europę

Foto: KNDS

Fuzja jest zwieńczeniem realizacji procesu zintensyfikowania międzynarodowej współpracy dwóch przemysłowych grup rozpoczętego jeszcze w 2015 roku. To wtedy KMW i Nexter stworzyły wspólną markę KNDS. Do nowego holdingu w oparciu o biznesową konstrukcję joint venture trafiły wówczas udziały obu firm, należące wcześniej do Wegmann GmbH i – poprzez koncern GIAT - rządu Francji. Mimo powstania KNDS oba koncerny działały jednak przez lata pod własnymi markami.

Warszawa nie czeka

Dziś zdecydowały się na formalne połączenie . Eksperci zauważają, że francusko- niemiecki program czołgowy zakłada stworzenie nowej konstrukcji i wprowadzenie czołgu przyszłości do służby ok. 2040 r. podczas gdy Europa potrzebuje nowego pancerza natychmiast. Zupełnie inną drogą podążyła Polska, która wcześniej też chciała uczestniczyć w zainicjowanym przez Paryż i Berlin programie. Warszawa pod wpływem zagrożeń ze Wschodu zdecydowała się w pilnym trybie zamówić kilkaset amerykańskich czołgów Abrams i uzupełnić flotę pamncerną o dodatkowy tysiąc koreańskich „Czarnych Panter” K-2.

Pancerna konsolidacja

Analitycy nie mają wątpliwości, że na naszych oczach realizuje się obecnie ambitny plan stworzenia wspólnego europejskiego koncernu zbrojeniowego, produkującego ciężki sprzęt, a pierwszym wspólnym przedsięwzięciem ma być program MGCS. Ma on na celu stworzenie czołgu nowej generacji, który mógłby zastąpić eksploatowane dziś we Francji AMX-56 Leclerc i niemieckie Leopardy z rodziny Leo 2. Warto przypomnieć ,że plan budowy europejskiego czołgu nie jest niczym nowym, a próby stworzenia takiej konstrukcji – do tej pory nieudane – są podejmowane od niemal 70 lat.

Jednak teraz szanse nowego projektu rosną. Nie trzeba dodawać, że motywacje zachodnioeuropejskiego przemysłu zmieniły się radykalnie od czas rozyjskiej inwazji w Ukrainie. Sektory zbrojeniowe szukaja dróg przyspieszonego rozwoju i podnieszenia efektywności stymulowane nowymi wyzwaniami.

Włosi bliżej nowych czołgów

To nie przypadek, że 13 grudnia br. także włoska korporacja technologiczno – zbrojeniowa Leonardo zdecydowała się wesprzeć partnerów z KNDS i zawarła partnerstwo strategiczne z francusko-niemiecką spółką. Ogłoszono, ze wspólnymi siłami z europejskimi partnerami i sojusznikami dostarczą włoskim wojskom lądowym m.in. nowe czołgi Leopard 2A8IT. Porozumienie zostało zawarte pod patronatem Ministerstwa Obrony Republiki Włoskiej. Jego celem jest zdefiniowanie kierunków dalszej współpracy i jej rozwój. Najnowsze koncepcje zacieśnienia współpracy zakładają, że docelowo z udziałem KNDS powstanie Europejska Grupa Obronna (European Defence Group), co wzmocni pozycję europejskiego przemysłu zbrojeniowego na rynkach światowych. Partnerstwo umożliwi wspólną realizację programów międzynarodowych, ułatwiając przy tym wzmocnienia lokalnej bazy przemysłowej. To byłby kolejny krok w kierunku opracowania i wdrożenie platform bojowych nowej generacji, takich jak pojazdy opracowywane w ramach programu MGCS (Main Ground Combat System).

Leonardo wybiera współdziałanie

Współpraca umożliwić ma również wzrost możliwości produkcyjnych, obecnie niewystarczających w stosunku do potrzeb sił zbrojnych państw europejskich. Zgodnie z komunikatem prasowym, porozumienie jest zgodne z włoskim „Programem obronnym na lata 2023‒2025”, jak i podpisanym niedawno przez przedstawicieli obydwu państw, francusko-niemieckim „Planem działania”. Równolegle Leonardo i KNDS zawarły porozumienie w sprawie produkcji nowego czołgu podstawowego dla Esercito Italiano. Będzie on odmianą Leoparda 2A8 przy czym od dotychczas zamawianych pojazdów ma różnić się m.in. szerokim wykorzystaniem włoskiego wyposażenia (być może odmienny będzie np. system kierowania ogniem). Włochy kupią prawdopodobnie 125 Leopardów 2A8IT w celu uzupełnienia floty pojazdów pancernych C2 Ariete. Współpraca obejmować ma również program AICS (Armoured Infantry Combat System), tj. program opracowania i zakupu kilkuset (prawdopodobnie ok. 650) bojowych wozów piechoty i pojazdów wsparcia, które w armii włoskiej zastąpią przestarzałe bojowe wozy piechoty Dardo i część gąsienicowych transporterów opancerzonych M113. W praktyce więc porozumienia te stanowią krok ku modernizacji włoskich wojsk lądowych we współpracy z Francją i Niemcami, jak również ku oficjalnemu dołączeniu Włoch do programu MGCS.

Fuzja jest zwieńczeniem realizacji procesu zintensyfikowania międzynarodowej współpracy dwóch przemysłowych grup rozpoczętego jeszcze w 2015 roku. To wtedy KMW i Nexter stworzyły wspólną markę KNDS. Do nowego holdingu w oparciu o biznesową konstrukcję joint venture trafiły wówczas udziały obu firm, należące wcześniej do Wegmann GmbH i – poprzez koncern GIAT - rządu Francji. Mimo powstania KNDS oba koncerny działały jednak przez lata pod własnymi markami.

Pozostało 89% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego