Elementy superradaru dla systemu Patriot zrobi PGZ

Raytheon podzieli się z polskimi firmami technologiami budowy pierwszego z rodziny GhostEye radiolokatora budowanego na potrzeby amerykańskiej zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej i szykowanego właśnie do służby w US Army. Nad Wisłą radar LTAMDS ma obsługiwać wyrzutnie Patriot.

Publikacja: 31.10.2023 11:09

LTAMDS

LTAMDS

Foto: materiały prasowe

To spore osiągnięcie dla rodzimej zbrojeniówki bo Polska jako pierwsza spośród sojuszników Ameryki będzie produkować u siebie – w spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej komponenty do radiolokatora Lower Tier Air and Missile Defense Sensor. Dla spółek PGZ to skok w przyszłość bo radar LTAMDS uosabia dziś awangardowe technologie mikrofalowe wykorzystujące GaN – azotek galu –materiał , który radykalnie zwiększa wydajność i skuteczność stacji radiolokacyjnych najnowszej generacji.

Technologie dla PGZ

Polska zbrojeniówka od dawna, po tym jak Siły Zbrojne RP zdecydowały się wyposażyć swoją rakietową tarczę powietrzną średniego zasięgu „Wisła" w zestawy Patriot, zabiegała o dostęp do amerykańskich technologii radarowych - bo przemysł – przede wszystkim stołeczny PIT RADWAR - próbuje poszerzyć swoje kompetencje w dziedzinie radiolokacji.

Od wielu dekad warszawska spółka jest liczącym się w świecie producentem i eksporterem sprzętu radarowego a także systemów uzbrojenia których ważnym elementem są radarowe sensory. Dostęp do najbardziej zaawansowanych amerykańskich technologii otwiera nam teraz offset - umowy zawarte w końcu sierpnia tego roku kompensujące zamówienie na realizację tzw. drugiej fazy programu budowy tarczy powietrznej średniego zasięgu „Wisła".

Nowe „oczy" dla Patriotów

W ramach inwestycji w systemy Patriot, wycenianej wstępnie na ponad 60 mld zł, otrzymamy nie tylko komplet 48 wyrzutni firmy Raytheon wraz z systemem IBCS produkcji Northrop Grumman, ale także 644 pocisków rakietowych PAC-3 MSE, produkcji Lockheed Martin, wyjątkowo precyzyjnych efektorów, niszczących wrogie rakiety metodą bezpośredniego kinetycznego trafienia. W planowanym przez Polskę zamówieniu znalazło się także m.in. najnowszych 12 radarów LTAMDS oraz wsparcie techniczne i logistyczne – producenta Patriotów. Eksperci podkreślają zalety radiolokatorów.

LTAMDS

LTAMDS

materiały prasowe

- Czujniki LTAMDS potrafią wykrywać wiele różnych zagrożeń jednocześnie, nawet te które są niedostrzegalne przez radary starszego typu, w dodatku mogą obserwować cele z większej odległości i dowolnego kierunku. Są w stanie namierzyć także wyjątkowo szybkie obiekty poruszające się w obserwowanej przestrzeni, by udaremnić atak.

Cenne przemysłowe partnerstwo

- Wartości zobowiązań offsetowych nie ujawniamy bo działamy jako dostawca amerykańskiego rządu który uzgadnia właśnie z władzami w Warszawie szczegółowe warunki dostawy kolejnych 6 baterii Patriot w ramach procedury Foreign Military Salees. Należąca do koncernu lotniczego i obronnego RTX firma Raytheon nie uczestniczy bezpośrednio w międzyrządowych uzgodnieniach - tłumaczy Caroline Touchstone, dyrektor ds. programów obronnych w Raytheon Polska. Pani dyrektor przypomina, że jeśli tylko Waszyngton po ustaleniu z władzami w Warszawie warunków na pozyskanie przez Polskę kolejnych baterii Patriot zapali dla RTX zielone światło realizacja kontraktu wystartuje. Oczywiście jesteśmy na to gotowi – zapewnia Touchstone.

- Już w pierwszej fazie realizacji programu WISŁA wspólnie osiągnęliśmy sukces, produkując i dostarczając 2 baterie systemu Patriot i wiele kluczowych elementów jego architektury. A dzięki udanej współpracy przemysłowej liczne polskie firmy sektora obronnego dołączyły do grona globalnych dostawców systemu Patriot i pozyskały kompetencje w zakresie utrzymania i serwisowania systemu - dodaje Dyrektor Touchstone.

Także firma Raytheon udowodniła, że jest zaufanym partnerem dla przemysłu obronnego - mówią w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

LTAMDS

LTAMDS

materiały prasowe

- W drugiej fazie programu Wisła będziemy kontynuować i pogłębiać współpracę z Raytheonem i innymi amerykańskimi przedsiębiorstwami – podkreśla Sebastian Chwałek prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Partnerzy do LTAMDS

Ryan Lehman odpowiedzialny za program offsetowy w Raytheon Polska podkreśla, że kluczowe zobowiązania offsetowe firmy Raytheon w związku z kontraktem na realizację drugiej fazy dostaw Patriotów nad Wisłę związane są właśnie z nowym radarem.

Wojskowe Zakłady Elektroniczne z podwarszawskiej Zielonki będą wykonywać i serwisować dla nowej stacji radiolokacyjnej moduły magazynowania energii (ESA) wykorzystywane do wspomagania zasilania, a Gdyńskie Centrum Techniki Morskiej skorzysta z przekazanego przez Raytheon know-how wspartego aparaturą testową, aby uruchomić produkcję i serwisowanie unikalnych obwodów (Circuit Card Assembly) dla ESA. Produkcją okablowania tych modułów zajmą się Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza modernizujące na co dzień m.in. zestawy rakietowe starszych generacji. System identyfikacji swój - obcy (IFF) w zupełnie zmodyfikowanej wersji dostosowanej do nowego radiolokatora LTAMDS będzie dostarczał warszawski PIT RADWAR. Z kolei Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 z podwarszawskiego Zegrza zajmą się serwisowaniem układu chłodzącego LTAMDS, bez którego niemożliwa jest eksploatacja potężnej stacji radiolokacyjnej.

- Nie muszę dodawać, że wszystkie firmy do których trafią wkrótce technologie z programu offsetowego dla Polski po spełnieniu technicznych wymagań i potwierdzeniu jakości produkcji mają szansę na dołączenie do łańcucha dostaw RTX i elitarnego grona poddostawców producentów uzbrojenia amerykańskiej armii – zapewnia dyr. Touchstone.

To spore osiągnięcie dla rodzimej zbrojeniówki bo Polska jako pierwsza spośród sojuszników Ameryki będzie produkować u siebie – w spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej komponenty do radiolokatora Lower Tier Air and Missile Defense Sensor. Dla spółek PGZ to skok w przyszłość bo radar LTAMDS uosabia dziś awangardowe technologie mikrofalowe wykorzystujące GaN – azotek galu –materiał , który radykalnie zwiększa wydajność i skuteczność stacji radiolokacyjnych najnowszej generacji.

Technologie dla PGZ

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki