Elementy superradaru dla systemu Patriot zrobi PGZ

Raytheon podzieli się z polskimi firmami technologiami budowy pierwszego z rodziny GhostEye radiolokatora budowanego na potrzeby amerykańskiej zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej i szykowanego właśnie do służby w US Army. Nad Wisłą radar LTAMDS ma obsługiwać wyrzutnie Patriot.

Publikacja: 31.10.2023 11:09

LTAMDS

LTAMDS

Foto: materiały prasowe

To spore osiągnięcie dla rodzimej zbrojeniówki bo Polska jako pierwsza spośród sojuszników Ameryki będzie produkować u siebie – w spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej komponenty do radiolokatora Lower Tier Air and Missile Defense Sensor. Dla spółek PGZ to skok w przyszłość bo radar LTAMDS uosabia dziś awangardowe technologie mikrofalowe wykorzystujące GaN – azotek galu –materiał , który radykalnie zwiększa wydajność i skuteczność stacji radiolokacyjnych najnowszej generacji.

Technologie dla PGZ

Polska zbrojeniówka od dawna, po tym jak Siły Zbrojne RP zdecydowały się wyposażyć swoją rakietową tarczę powietrzną średniego zasięgu „Wisła" w zestawy Patriot, zabiegała o dostęp do amerykańskich technologii radarowych - bo przemysł – przede wszystkim stołeczny PIT RADWAR - próbuje poszerzyć swoje kompetencje w dziedzinie radiolokacji.

Od wielu dekad warszawska spółka jest liczącym się w świecie producentem i eksporterem sprzętu radarowego a także systemów uzbrojenia których ważnym elementem są radarowe sensory. Dostęp do najbardziej zaawansowanych amerykańskich technologii otwiera nam teraz offset - umowy zawarte w końcu sierpnia tego roku kompensujące zamówienie na realizację tzw. drugiej fazy programu budowy tarczy powietrznej średniego zasięgu „Wisła".

Nowe „oczy" dla Patriotów

W ramach inwestycji w systemy Patriot, wycenianej wstępnie na ponad 60 mld zł, otrzymamy nie tylko komplet 48 wyrzutni firmy Raytheon wraz z systemem IBCS produkcji Northrop Grumman, ale także 644 pocisków rakietowych PAC-3 MSE, produkcji Lockheed Martin, wyjątkowo precyzyjnych efektorów, niszczących wrogie rakiety metodą bezpośredniego kinetycznego trafienia. W planowanym przez Polskę zamówieniu znalazło się także m.in. najnowszych 12 radarów LTAMDS oraz wsparcie techniczne i logistyczne – producenta Patriotów. Eksperci podkreślają zalety radiolokatorów.

LTAMDS

LTAMDS

materiały prasowe

- Czujniki LTAMDS potrafią wykrywać wiele różnych zagrożeń jednocześnie, nawet te które są niedostrzegalne przez radary starszego typu, w dodatku mogą obserwować cele z większej odległości i dowolnego kierunku. Są w stanie namierzyć także wyjątkowo szybkie obiekty poruszające się w obserwowanej przestrzeni, by udaremnić atak.

Cenne przemysłowe partnerstwo

- Wartości zobowiązań offsetowych nie ujawniamy bo działamy jako dostawca amerykańskiego rządu który uzgadnia właśnie z władzami w Warszawie szczegółowe warunki dostawy kolejnych 6 baterii Patriot w ramach procedury Foreign Military Salees. Należąca do koncernu lotniczego i obronnego RTX firma Raytheon nie uczestniczy bezpośrednio w międzyrządowych uzgodnieniach - tłumaczy Caroline Touchstone, dyrektor ds. programów obronnych w Raytheon Polska. Pani dyrektor przypomina, że jeśli tylko Waszyngton po ustaleniu z władzami w Warszawie warunków na pozyskanie przez Polskę kolejnych baterii Patriot zapali dla RTX zielone światło realizacja kontraktu wystartuje. Oczywiście jesteśmy na to gotowi – zapewnia Touchstone.

- Już w pierwszej fazie realizacji programu WISŁA wspólnie osiągnęliśmy sukces, produkując i dostarczając 2 baterie systemu Patriot i wiele kluczowych elementów jego architektury. A dzięki udanej współpracy przemysłowej liczne polskie firmy sektora obronnego dołączyły do grona globalnych dostawców systemu Patriot i pozyskały kompetencje w zakresie utrzymania i serwisowania systemu - dodaje Dyrektor Touchstone.

Także firma Raytheon udowodniła, że jest zaufanym partnerem dla przemysłu obronnego - mówią w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

LTAMDS

LTAMDS

materiały prasowe

- W drugiej fazie programu Wisła będziemy kontynuować i pogłębiać współpracę z Raytheonem i innymi amerykańskimi przedsiębiorstwami – podkreśla Sebastian Chwałek prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Partnerzy do LTAMDS

Ryan Lehman odpowiedzialny za program offsetowy w Raytheon Polska podkreśla, że kluczowe zobowiązania offsetowe firmy Raytheon w związku z kontraktem na realizację drugiej fazy dostaw Patriotów nad Wisłę związane są właśnie z nowym radarem.

Wojskowe Zakłady Elektroniczne z podwarszawskiej Zielonki będą wykonywać i serwisować dla nowej stacji radiolokacyjnej moduły magazynowania energii (ESA) wykorzystywane do wspomagania zasilania, a Gdyńskie Centrum Techniki Morskiej skorzysta z przekazanego przez Raytheon know-how wspartego aparaturą testową, aby uruchomić produkcję i serwisowanie unikalnych obwodów (Circuit Card Assembly) dla ESA. Produkcją okablowania tych modułów zajmą się Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza modernizujące na co dzień m.in. zestawy rakietowe starszych generacji. System identyfikacji swój - obcy (IFF) w zupełnie zmodyfikowanej wersji dostosowanej do nowego radiolokatora LTAMDS będzie dostarczał warszawski PIT RADWAR. Z kolei Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 z podwarszawskiego Zegrza zajmą się serwisowaniem układu chłodzącego LTAMDS, bez którego niemożliwa jest eksploatacja potężnej stacji radiolokacyjnej.

- Nie muszę dodawać, że wszystkie firmy do których trafią wkrótce technologie z programu offsetowego dla Polski po spełnieniu technicznych wymagań i potwierdzeniu jakości produkcji mają szansę na dołączenie do łańcucha dostaw RTX i elitarnego grona poddostawców producentów uzbrojenia amerykańskiej armii – zapewnia dyr. Touchstone.

To spore osiągnięcie dla rodzimej zbrojeniówki bo Polska jako pierwsza spośród sojuszników Ameryki będzie produkować u siebie – w spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej komponenty do radiolokatora Lower Tier Air and Missile Defense Sensor. Dla spółek PGZ to skok w przyszłość bo radar LTAMDS uosabia dziś awangardowe technologie mikrofalowe wykorzystujące GaN – azotek galu –materiał , który radykalnie zwiększa wydajność i skuteczność stacji radiolokacyjnych najnowszej generacji.

Technologie dla PGZ

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego