Jak informuje agencja Reuters, powołując się na źródło w Siłach Powietrznych Tajlandii, Waszyngton odrzucił starania Tajów w temacie pozyskania samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II. Powodem miały być kwestie... głównie techniczne. Jest to o tyle zaskakujące, gdyż w 2003 r. Tajlandia została wpisana na listę kluczowych sojuszników USA niebędących członkami NATO.

Warto zauważyć, że potencjalne zamówienie Tajlandii nie było w jakikolwiek sposób znaczące. Z zeszłym roku władze kraju odłożyły w budżecie nieco ponad 407 mln dol., które zgodnie z zapisami miały zostać przeznaczone na zakup nowych samolotów bojowych. Ta kwota miała wystarczyć na zakup łącznie 8 samolotów Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Co teraz zrobią władze w Bangkoku? Trudno dzisiaj zgadywać. Potrzeby pozostają bez zmian i kraj dalej pilnie potrzebuje wymieć obecną, coraz już starszą flotę maszyn, na którą składają się obecnie amerykańskie F-5 oraz F-16.

Samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II to jeden z największych hitów eksportowych amerykańskiej korporacji. W przypadku krajów azjatyckich samolot ten posiada lub zamówiły w sumie trzy kraje: Japonia, Korea Południowa oraz Singapur.