RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 26.12.2024 01:26 Publikacja: 28.11.2022 13:37
Kierowany pocisk przeciwokrętowy NSM tuż po starcie.
Foto: Kongsberg/Raytheon
Wielka Brytania zamówi bowiem kierowane pociski przeciwokrętowe Kongsberg NSM w celu zastąpienia eksploatowanych obecnie, a już całkowicie przestarzałych, amerykańskich rakiet Boeing RGM-84D Harpoon Block 1C (GWS 60), które mają zostać ostatecznie wycofane z eksploatacji w 2023 r.
Umowa ze stroną norweską jest finałem zainicjowanego jeszcze w marcu 2019 r. programu pozyskania tymczasowego uzbrojenia ofensywnego I-SSGW (Interim Surface-to-Surface Guided Weapon), do czasu wprowadzania do eksploatacji docelowego hipersonicznego systemu rakietowego, którym ma być opracowywany wspólnie z Francją MBDA FCASW (Future Cruise and Anti-Ship Weapon). Program tego ostatniego zainicjowano w 2016 r., jednak prace znacznie spowolniły we wrześniu 2021 r., kiedy to strona francuska wstrzymała współpracę w związku z wydarzeniami na antypodach i realizowanym tam paktem AUKUS (trójstronne porozumienie zawarte pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią a Australią, mające na celu pozyskanie przez ten ostatni kraj atomowych okrętów podwodnych w miejscu wybranych wcześniej francuskich konwencjonalnych). Stąd też początkowo założony huraoptymistyczny termin pozyskania nowego uzbrojenia w 2028 r. zostanie przełożony co najmniej na pierwszą połowę lat 30. Stosunkowo niewielki budżet I-SSGW, liczący 200 mln funtów, powinien wystarczyć do uzbrojenia łącznie 11 okrętów, w tym fregat rakietowych typu 23 (Duke, 12 jednostek w służbie od 1991 r.) i niszczycieli typu 45 (Daring, sześć okrętów w służbie od 2009 r.). Widać zatem, że nie wszystkie duże okręty nawodne Royal Navy utrzymają możliwości ofensywne po 2023 r. Umowa ze stroną norweską zakłada, że pierwsze trzy okręty zostaną przezbrojone w nowe pociski na przestrzeni następnych 12 miesięcy. W ramach programu I-SSGW przeanalizowano sześć pocisków, z których dwa odpadły na samym początku (MBDA Exocet MM40 Block III i Boeing Harpoon Block II+) z powodu braku możliwości lotu z uwzględnieniem rzeźby terenu (TERCOM). Na polu „walki" pozostały: szwedzki Saab RBS-15 Mk4 Gungnir, izraelski IAI Sea Serpent, amerykański Lockheed Martin LRASM i norweski NSM.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej oskarżył dwóch sędziów Sądu Marynarki Wojennej oraz prokuratora wojskowego z Wrocławia za działania podejmowane wobec działaczy opozycji demokratycznej po wprowadzeniu stanu wojennego.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Na Morzu Bałtyckim mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi. Trwa wojna hybrydowa – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Na Morzu Bałtyckim trwa już wojna hybrydowa, mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Prezydencki minister Jacek Siewiera postuluje, by utworzyć ministerstwo zajmujące się wyłącznie polityką zbrojeniową
Nowy komisarz UE ds. obrony, Andrius Kubilius stwierdził w wywiadzie dla agencji AFP, że w związku z zagrożeniem ze strony Rosji Unia Europejska powinna zainwestować 500 mld euro w ciągu 10 lat w zwiększenie produkcji sprzętu wojskowego.
Rosyjska armia traci co miesiąc na Ukrainie więcej czołgów i haubic, niż są w stanie wyprodukować jej fabryki. Produkcja nowych czołgów stanęła z braku zachodnich komponentów, odciętych przez sankcje. Kończą się też zapasy starego sowieckiego wyposażenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas