Reklama
Rozwiń

Royal Navy wybrała pociski przeciwokrętowe NSM

Podczas konferencji na pokładzie zacumowanego w Oslo brytyjskiego lotniskowca HMS Queen Elizabeth (R 08), sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace wraz ze swoim norweskim odpowiednikiem Bjørnem Arild Gramem poinformowali o kolejnym zacieśnianiu współpracy wojskowo-technicznej pomiędzy obydwoma krajami.

Publikacja: 28.11.2022 13:37

Kierowany pocisk przeciwokrętowy NSM tuż po starcie.

Kierowany pocisk przeciwokrętowy NSM tuż po starcie.

Foto: Kongsberg/Raytheon

Wielka Brytania zamówi bowiem kierowane pociski przeciwokrętowe Kongsberg NSM w celu zastąpienia eksploatowanych obecnie, a już całkowicie przestarzałych, amerykańskich rakiet Boeing RGM-84D Harpoon Block 1C (GWS 60), które mają zostać ostatecznie wycofane z eksploatacji w 2023 r.

Umowa ze stroną norweską jest finałem zainicjowanego jeszcze w marcu 2019 r. programu pozyskania tymczasowego uzbrojenia ofensywnego I-SSGW (Interim Surface-to-Surface Guided Weapon), do czasu wprowadzania do eksploatacji docelowego hipersonicznego systemu rakietowego, którym ma być opracowywany wspólnie z Francją MBDA FCASW (Future Cruise and Anti-Ship Weapon). Program tego ostatniego zainicjowano w 2016 r., jednak prace znacznie spowolniły we wrześniu 2021 r., kiedy to strona francuska wstrzymała współpracę w związku z wydarzeniami na antypodach i realizowanym tam paktem AUKUS (trójstronne porozumienie zawarte pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią a Australią, mające na celu pozyskanie przez ten ostatni kraj atomowych okrętów podwodnych w miejscu wybranych wcześniej francuskich konwencjonalnych). Stąd też początkowo założony huraoptymistyczny termin pozyskania nowego uzbrojenia w 2028 r. zostanie przełożony co najmniej na pierwszą połowę lat 30. Stosunkowo niewielki budżet I-SSGW, liczący 200 mln funtów, powinien wystarczyć do uzbrojenia łącznie 11 okrętów, w tym fregat rakietowych typu 23 (Duke, 12 jednostek w służbie od 1991 r.) i niszczycieli typu 45 (Daring, sześć okrętów w służbie od 2009 r.). Widać zatem, że nie wszystkie duże okręty nawodne Royal Navy utrzymają możliwości ofensywne po 2023 r. Umowa ze stroną norweską zakłada, że pierwsze trzy okręty zostaną przezbrojone w nowe pociski na przestrzeni następnych 12 miesięcy. W ramach programu I-SSGW przeanalizowano sześć pocisków, z których dwa odpadły na samym początku (MBDA Exocet MM40 Block III i Boeing Harpoon Block II+) z powodu braku możliwości lotu z uwzględnieniem rzeźby terenu (TERCOM). Na polu „walki" pozostały: szwedzki Saab RBS-15 Mk4 Gungnir, izraelski IAI Sea Serpent, amerykański Lockheed Martin LRASM i norweski NSM.

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku