Będzie to pierwsza jednostka nowej generacji w arsenale odstraszania jądrowego Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ze względu na trudność ich wykrycia, „boomery" to część triady jądrowej, która ma największe szanse przetrwania w przypadku konfrontacji z przeciwnikiem.

USS District of Columbia otwiera serię co najmniej 12 „boomerów" typu Columbia, które z czasem zastąpią w służbie 14 eksploatowanych obecnie strategicznych okrętów podwodnych z napędem jądrowym typu Ohio (cztery ze zbudowanych 16 zmodyfikowano do przenoszenia pocisków manewrujących Tomahawk i wspierania oddziałów sił specjalnych). Proces wycofywania z kampanii jednostek typu Ohio, zabierających do 24 międzykontynentalnych pocisków balistycznych UGM-133 Trident II D5 każdy, rozpocznie się w 2027 r. Wskazuje to obecnie planowaną datę przekazania SSBN 826 do eksploatacji.

Budowę USS District of Columbia rozpoczęto w zakładzie Electric Boat w Quonset Point, ale potem produkcja zostanie przeniesiona (bloki kadłubowe przewiezie specjalnie zbudowana barka Ocean Transport Barge Holland, nazwana na cześć Johna Hollanda, irlandzkiego emigranta, projektanta pierwszego okrętu podwodnego US Navy) do stoczni Electric Boat w Groton w stanie Connecticut. Tam okręt zostanie ukończony i zwodowany.

US Navy wraz z firmą Electric Boat rozpoczęły w 2007 r. prace koncepcyjne nad projektem okrętów typu Columbia. Nowe strategiczne jednostki podwodne US Navy będą przenosić po 16 pocisków Trident II D5LE, co w sumie stanowi około 70 proc. obecnej amerykańskiej triady jądrowej. Po wejściu całej serii do służby, przewiduje się, że Columbie będą pełnić dyżury w ramach odstraszania jądrowego do lat 80.

USS District of Columbia ma mierzyć 171 m i wypierać 20 810 ton, Będzie więc największym okrętem podwodnym, jaki kiedykolwiek zbudowano w Stanach Zjednoczonych. Dla porównania typ Ohio ma długość 170 m i wyporność 18 400 ton. Jego reaktor nie będzie wymagał wymiany paliwa jądrowego przez cały okres planowanej służby, co uczyni okręt bardziej opłacalnym w eksploatacji i maksymalnie wydłuży czas jego kampanii. Oprócz pocisków, USS District of Columbia będzie uzbrojony w torpedy Lockheed Martin Mk 48 Mod 7 CBASS i będzie się cechował doskonałymi parametrami akustycznymi oraz najnowocześniejszymi sensorami, częściowo wykorzystującymi rozwiązania z najnowszych wersji szturmowych okrętów podwodnych z napędem jądrowym typu Virginia. Widoczną z zewnątrz nowością konstrukcyjną jest układ rufowych sterów zanurzania w formie litery X. Zastosowano go po raz pierwszy na amerykańskim okręcie podwodnym z napędem jądrowym. Pędnikiem będzie dobrze sprawdzony na wspomnianych Virginiach „pump-jet". Będzie on bezpośrednio poruszany silnikiem elektrycznym, dla którego energię elektryczną wytworzą turbogeneratory napędzane parą wodną powstającą dzięki energii reaktora jądrowego.