Leopardy dostaną lufy z Podkarpacia

Huta Stalowa Wola, dziś prawdziwe centrum artyleryjskie polskiej zbrojeniówki, będzie produkować licencyjne lufy do czołgów Leopard 2.

Publikacja: 22.07.2021 15:59

Leopardy dostaną lufy z Podkarpacia

Foto: Fot./HSW

Konsekwentne inwestycje w ostatniej dekadzie pozwoliły HSW uruchomić najnowocześniejszą na świecie wytwórnię luf średnich i dużych kalibrów do armat od 30 do 155 mm. W tym o długości powyżej 4,5 m.

Czytaj także: Supermoździerze z HSW nabierają zasięgu

W Europie, oprócz Rosjan, tak zaawansowane technologicznie produkty, pozwalające uzbrajać czołgi,  dalekosiężne działa, moździerze i całe spektrum systemów broni przeciwlotniczej czy morskiej oferują tylko największe koncerny w krajach NATO. Drancuski Nexter i niemiecki  Rheinmetall.

Licencja na uzbrajanie

To właśnie współpraca licencyjna z Rheinmetall Waffe Munition pozwoliła HSW tak szybko dogonić liderów unikalnej lufowej specjalizacji. Wieloletnią współpracę Huty z Rheinmetallem przypieczętowało podpisanie umowy o licencyjnej produkcji luf kal. 120 mm do wyznaczających światowe standardy pancerne czołgów Leopard. Polska jest jednym z największych w świecie użytkowników czołgów z rodziny Leo i modernizuje ich starszą wersję. Dyrektor zarządzający RWM, Roman Koehne, przekazując zbrojowni z Podkarpacia lufową licencję na 20 lat nie wykluczył zamówień i biznesowej współpracy.

Czytaj także: HSW coraz głębiej wchodzi do „Wisły”

Jerzy Reszczyński, znawca broni artyleryjskiej tłumaczy, że choć HSW, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych produkowała tysiące licencyjnych luf czołgowych dla armii układu warszawskiego i na eksport, m. in. do Iraku Saddama Husajna, a potem robiła lufy do moździerzy i dział użytkowanych przez polską armię, to po raz pierwszy chodzi o produkcję luf najnowszej generacji o długości do 9 m.

Inwestycje i nowe kompetencje

– Dokonanie w HSW lufowej rewolucji umożliwiły wieloletnie inwestycje warte ponad 50 mln zł. Aby dokonać w Hucie technologicznego skoku trzeba było wydać także co najmniej 3 mln zł na przejmowanie unikalnych kompetencji od licencjodawców, ale też uczenie się rzadkiego fachu od najlepszych – zaznacza Monika Koniecko, rzecznik HSW.

Czytaj także: Coraz bliżej współpracy HSW i Raytheon

Zdaniem ekspertów wyprzedziliśmy zachodnią konkurencję, bo zastosowane w Hucie linie technologiczne to absolutny top w artyleryjskiej branży.

Autofretaż i inne technologie

– Specjalistyczny zakład z HSW dysponuje unikalnymi technikami obróbki i utwardzania stali, które pozwalają przedłużyć żywotność luf – mówi Jerzy Reszczyński.

To tzw technologia autofretażu. Pozwala zwiększyć wytrzymałość otworu lufy poprzez poddanie – w kontrolowanych warunkach – jej wnętrza ciśnieniu 10 tys. barów przy pomocy urządzeń hydraulicznych.

Czytaj także: Rakietowe wyrzutnie Patriotów zrobi HSW

W nowej lufowni już pracują jedyne w polskim przemyśle obrabiarki najnowszej generacji. Pozwalają na wiercenie precyzyjnych otworów o długości przekraczającej 10 m, bruzdowanie oraz honowanie (wygładzanie) elementów o średnicy wewnętrznej aż do 800 mm. HSW wyposażono także w wielofunkcyjne centrum tokarsko-frezarskie. Pozwala wykonywać z jednego materiału o ciężarze paru ton kilka operacji, bez potrzeby przenoszenia go z maszyny na maszynę.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego